Kto mało myśli, błądzi wiele ~ Leonardo da Vinci
Rozumiemy siebie jedynie odbywając dookolną drogę pośród znaków ludzkości utrwalonych w dziełach kultury  ~ Paul Ricoeur
Biblioteka jest [...] szczególną świątynią twórczego ducha ludzkiego, który odzwierciedla [...] Boże Tchnienie ... ~ Jan Paweł II
Czytałam i coraz jaśniejszym stawał mi się świat ~ Eliza Orzeszkowa

 

 

 

Królestwo Szczepan Twardoch - opis Wydawcy

 

Zaskakująca kontynuacja Króla – jednego z największych bestsellerów ostatnich lat.

Ryfka ma jeden cel – przetrwać. W swojej kryjówce pielęgnuje na wpół przytomnego Jakuba Szapirę, który niczym nie przypomina niegdysiejszego postrachu stolicy. Kobieta nocami wychodzi na gruzowisko, którym po polskim powstaniu stała się Warszawa. Zdobywa pożywienie, obmyśla plan dalszej ucieczki, pieniądze wymienia na coś znacznie cenniejszego – na broń. Jej oczy widzą upadek dawnego „królestwa” Szapiry, jej nozdrza rozpoznają zapach porzuconych resztek jedzenia, jak i trupi odór, a do jej uszu dochodzą coraz to nowe pogłoski. Podobno pod ruinami byłego getta żyje nieomal mityczny Ares, krwią podpisujący swoje nazistowskie ofiary...

Dawid, syn Szapiry, przeżył wywózkę z Umschlagplatz. O losie ojca niewiele wie, bo też mało go on obchodzi. W ukryciu wspomina dawne czasy i przedwojenną potęgę Jakuba. Spotkał w życiu wielu złych ludzi, ale nikt nie jawi mu się gorszym niż Jakub Szapiro...

Opowieść Ryfki i historia Dawida układają się w zaskakującą kontynuację Króla, jednego z największych bestsellerów ostatnich lat. Chwytająca za gardło opowieść o wojnie oraz bezkompromisowe spojrzenie na oprawców i ofiary. Żydzi, Polacy i Niemcy. I to najtrudniejsze wyzwanie... pozostać człowiekiem.

 

 

 

Bibliotekarka z Auschwitz

Antonio Iturbe - opis wydawcy 

 

Oparta na historii więźniarki obozu Auschwitz-Birkenau, Dity Kraus, opowieść o nastolatce, która ryzykowała życie, aby ocalić magię literatury w piekle Holokaustu.

Ma zaledwie czternaście lat i wytatuowany na ręce numer 73 305. Dita przyjechała do Auschwitz-Birkenau transportem z getta w Terezinie. Razem z matką i ojcem trafiła do tak zwanego obozu rodzinnego. To jedyne miejsce w „fabryce śmierci”, w którym dzieci i ich rodzice mogą mieszkać razem. Jedyne, w którym działa tajna szkoła, z niewidzialnymi tablicami i zeszytami, lekcjami wypowiadanymi szeptem i przerywanymi, niczym dzwonkiem, brutalnymi rewizjami. Ale książki są prawdziwe. Osiem rozlatujących się tomów. Każdy na wagę ludzkiego życia. Najmniejsza biblioteka świata. Dita została ich strażniczką, codziennie przenosi je do bezpiecznej kryjówki, za każdym razem kładąc na szali własne życie.

Głęboko poruszająca opowieść o odwadze wykuwanej w strachu, nadziei, która nie gaśnie nawet podczas najczarniejszego mroku, i ocalającej mocy słowa.

 

 

 

Pani od obiadów. Lucyna Ćwierczakiewiczowa. Historia życia - opis wydawcy

Marta Sztokfisz

 

Poznajcie polską Julię Child! Trzęsła warszawską socjetą końca XIX wieku. Bywała na salonach, nadawała ton dyskusjom i balom. Żadna inna kobieta w Królestwie Polskim nie odniosła takiego sukcesu jak Lucyna Ćwierczakiewiczowa.

Pani Lucyna miała niespełna czterdzieści lat, a już była obiektem zachwytów, złośliwych spojrzeń i plotek. Jej 365 obiadów za 5 złotych było najchętniej czytaną polską książką tamtego okresu i zajmowało honorowe miejsce w tysiącach polskich domów, tuż obok Biblii. Nakłady kolejnych jej książek kucharskich przekraczały nakłady dzieł Mickiewicza i Słowackiego, prowadzony przez nią salon przy Królewskiej odwiedzały największe osobistości stolicy, a za roczną pensję mogła kupić trzy majątki ziemskie!

„Panoszy się na mieście jak pawie pióro w kapeluszu – mówili złośliwcy, zazdroszczący jej żyłki do marketingu i interesów, dodając: – Jest jak rtęć, wszędzie się wciśnie“. Słynęła też ze swojej oszczędności, co sprawiło, że żartobliwie nazywano ją „Ćwierciakiewiczową“. Była jednocześnie wzorem emancypacji, a promując w swoich poradnikach, redagowanych przez siebie kalendarzach i rubrykach prasowych zdrowy styl życia, wyprzedziła epokę.

Teraz Lucyna Ćwierczakiewiczowa i Warszawa końca XIX wieku ożywają na nowo na kartach frapującej biografii spisanej przez znaną dziennikarkę, Martę Sztokfisz. Tę książkę czyta się jak doskonałą powieść!

 

 

 

Kim byłbym bez Ciebie?

 

Kim byłbym bez Ciebie? - opis wydawcy:

Czasami druga szansa pojawia się zupełnie bez zapowiedzi…

San Francisco, lato 1995 roku. Gabrielle ma dwadzieścia lat. Jest Amerykanką, studentką trzeciego roku na Uniwersytecie Berkeley. Tamtego lata przeżyje swoją pierwszą miłość.

Martin ma dwadzieścia jeden lat. Jest Francuzem, niedawno zrobił licencjat z prawa na Sorbonie. Pojechał do Stanów, by szlifować angielski i poznać kraj od wewnątrz. Tamtego lata przeżyje swą ostatnią miłość.

Trzynaście lat później... W życiu Gabrielle najważniejsi są dwaj mężczyźni – zaciekli przeciwnicy. Jeden jest jej ojcem, drugi – pierwszą wielką miłością. Jeden jest słynnym, nieuchwytnym włamywaczem, współczesnym Arsènem Lupinem, drugi – pełnym temperamentu policjantem ścigającym złodziei dzieł sztuki. Zrządzeniem losu tego samego dnia obaj ponownie wkroczą w życie Gabrielle, wywracając je do góry nogami.

 

Archibald i Martin doskonale się znają i są gotowi walczyć ze sobą na śmierć i życie. Gabrielle nie chce wybierać, pragnęłaby obu zatrzymać przy sobie. Niestety, niektóre pojedynki muszą niechybnie zakończyć się czyjąś śmiercią. Chyba że...

 

 

 

 

 

Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej.  Wojciech Roszkowski

 

 

 

opis wydawcy:

Książka  jest jednym z najważniejszych dzieł współczesnej humanistyki, nie tylko polskiej. Wybitny uczony i pisarz, wielki erudyta, prof. Wojciech Roszkowski, dokonuje w niej bilansu naszej cywilizacji.

Bilans to dramatyczny. Upadek zachodniej kultury, do której przecież i my, Polacy, należymy, wieszczono co prawda już sto lat temu, ale wówczas była to bardziej przepowiednia niż udokumentowana teza. Dziś nasze wielowiekowe dziedzictwo zostało przez elity europejskie oraz amerykańskie w całości odrzucone, co uznaje się za wyraz postępu. Konsekwencją takiej postawy jest zrównanie zbrodni i osiągnięć, wierności i zdrady, bohaterstwa i tchórzostwa, mądrości i głupoty, kłamstwa i prawdy. Obrazowo rzecz ujmując, zwolennicy teorii o istnieniu wielu prawd chcą się przejrzeć w roztrzaskanym lustrze.

 

Święty Prymas - Kard. Karol Wojtyła, ks. prof. Waldemar Chrostowski, fot. Adam Bujak

 opis wydawcy:

 

 

Był nie tylko wielkim prymasem i wielkim patriotą. Był wielką nadzieją Polaków, tej olbrzymiej większości narodu, która nie zamierzała ulegać bolszewizacji. Był naszą ostoją. Nie lękał się ani komunistycznych gróźb, ani więzienia, ani życia w nieustannej walce. Zawierzył swój los Maryi, Pani Jasnogórskiej, w niej szukał wzmocnienia oraz pociechy – i znajdował! Również przyszłość całego narodu oddał Jej w opiekę. Był niestrudzonym ewangelizatorem. Jego wyniesienia na ołtarze Polacy oczekiwali od dawna.

Książka ta opisuje młodość, kapłaństwo, męczeństwo i wieloletnie przywództwo kard. Stefana Wyszyńskiego. Ukazuje nie tylko jego życie, ale również myśli, poprzez staranny dobór cytatów dokonany przez wybitnego teologa i pisarza ks. prof. Waldemara Chrostowskiego. Jak wiadomo, Prymasa Tysiąclecia łączyła głęboka przyjaźń z kard. Karolem Wojtyłą. Wbrew nadziejom i prowokacjom komunistycznej władzy współpraca obu tych wybitnych hierarchów i Polaków nigdy nie uległa zachwianiu, czego najlepszym dowodem jest zamieszczony w książce obszerny artykuł krakowskiego metropolity o wielkim znaczeniu Prymasa dla naszego kraju oraz Kościoła w Polsce. Publikacja wzbogacona jest historycznymi fotografiami o niezwykłej wadze, tak dokumentacyjnej, jak i artystycznej; niektóre z nich publikowane są pierwszy raz. Książka stanowi piękne i mądre przygotowanie do uroczystości beatyfikacyjnych kard. Stefana Wyszyńskiego.

Data ukazania się w księgarni: 2020.01.15

 

 

 

 

 

Królowa Południa- Arturo Perez-Reverte

  opis wydawcy:

Dwudziestodwuletnia Teresa Mendoza, dziewczyna pilota awionetek przewożących marihuanę i kokainę do Stanów Zjednoczonych, zna doskonale bezwzględne reguły rządzące meksykańskim stanem Sinaloa. Rejon ten żyje z handlu narkotykami, rządzą nim wyjątkowe prawa, charakterystyczne dla hermetycznego świata przestępczego. Obowiązuje zbiorowa odpowiedzialność, w przypadku błędu czy zdrady śmierć muszą ponieść wszyscy bliscy. Kiedy po raz pierwszy w życiu Teresa poznaje, czym jest strach o własne życie, postanawia za wszelką cenę nie dać się zabić. Wola przeżycia, talent do liczenia i parę przeczytanych książek sprawiają, że staje się Królową Południa, największą organizatorką transportu narkotyków na Morzu Śródziemnym. W mrocznym świecie narkobiznesu przetrwać może tylko wyjątkowa kobieta.

 

 

 

 

Bądź moim światłem - Agata Przybyłek

 opis wydawcy:

Czy jeden spacer może zmienić całe życie? Ta historia poruszy wasze serca?

Gdy Magda wraca do mieszkania w pewien listopadowy wieczór, miasto niespodziewanie pogrąża się w mroku. Dziewczyna ma wyjątkowego pecha – nie dość, że w całej dzielnicy nie ma prądu, to jeszcze rozładował jej się telefon. Na szczęście przechodzący akurat z latarką mężczyzna oferuje jej pomoc. Rozmowa i wspólny spacer sprawiają, że między dwojgiem nieznajomych rodzi się nić porozumienia.

W domu na Magdę czeka mąż, z którym od lat kobieta dzieli los – przysięgali przecież, że to na dobre i na złe. Wydaje się jednak, że łączące ich uczucie dawno wygasło. Czy aby na pewno? Ponowne spotkanie z poznanym tamtego pechowego wieczoru mężczyzną sprawia, że Magda ma coraz więcej dylematów. Co wybierze, lojalność czy własne szczęście?

Bądź moim światłem to niezwykle dojrzała i przejmująca opowieść o wyborach z gatunku tych najtrudniejszych.

 

   

   Ałbena Grabowska „Stulecie Winnych”

 

Tytułowych Winnych czytelnik poznaje w momencie trudnym – dla samej rodziny, dla ich rodzinnego Brwinowa i dla kraju, którego od ponad wieku nie ma na mapie. Tuż przed wybuchem I wojny światowej na świat przychodzą pierwsze w rodzinie bliźniaczki. Niestety w chwili narodzin Ani i Mani umiera ich matka. Po kilku miesiącach wybucha najstraszliwsza z dotychczasowych wojen, która dotkliwie zrani Winnych, tak jak setki tysięcy polskich rodzin. Radość z odzyskanej niepodległości trwa zaledwie dwadzieścia lat. 1 września 1939 roku, w pierwszym dniu kolejnej wojny, na świecie pojawiają się kolejne bliźniaczki – córki Mani. Przez długie lata wojenna zawierucha zabiera i oddaje bliskich w najmniej oczekiwanych momentach. A później trzeba poskładać życie na nowo. Bohaterowie zmagają się z powojenną rzeczywistością, z niechcianym ustrojem, ale przede wszystkim z własnymi słabościami. Kolejnym pokoleniom rodziny Winnych będzie dane doświadczyć tego wszystkiego, czego doświadczali Polacy w ostatnich dekadach XX wieku – kryzysu gospodarczego i pustych półek, stanu wojennego i powszechnego zastraszenia, upadku socjalizmu, pierwszych wolnych wyborów, a potem zmagań z trudną rzeczywistością dopiero co odzyskanej wolności.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

Joanna Jax „Zanim nadejdzie jutro. Tom 1. Podróż do krainy umarłych”

Historia o zwykłych ludziach, których życie zmienia się w ciągu kilkunastu minut…

Początek wojny to dla Kresów Wschodnich czas wywózek w odległe i złowrogie rejony Związku Radzieckiego. Dobrze zapowiadająca się aktorka, żyjąca w szczęśliwym związku z lekarzem społecznikiem, zawadiacki lekkoduch grający na saksofonie i fortepianie, siostry bliźniaczki, których ojciec znika bez śladu, chłopiec opiekujący się niewidomym dziadkiem i młoda mężatka wychowująca córeczkę – tych wszystkich ludzi pewnego dnia połączyło jedno zdarzenie... Wywózka w nieznane, do świata, w którym jedynie śmierci jest pod dostatkiem, a życie staje się już tylko walką o przetrwanie. Czy poradzą sobie na tej nieludzkiej ziemi, nie tracąc swojego człowieczeństwa? A może w staraniach, by dotrwać do następnego dnia, wygrają zwierzęce instynkty?

 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

        

 

Jest jednym z najważniejszych kompozytorów XX wieku. Całe życie poświęcił muzyce, ale, jak twierdzi, jego największą miłością są... drzewa.

 

Krzysztof Penderecki z okazji swoich 80. urodzin obdarowuje czytelników wyjątkowym prezentem: autobiografią, w której ukazuje się od bardziej prywatnej strony, dotychczas pozostającej w ukryciu. Oczywiście ci, którzy chcieliby prześledzić muzyczną drogę mistrza, również nie będą zawiedzeni, jednak ta książka to przede wszystkim Krzysztof Penderecki pośród rodziny, przyjaciół, w Lusławicach, wśród drzew i dźwięków.

 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

 

 

      Wiesław Myśliwski „Ucho Igielne”

„Ucho Igielne” to poruszająca medytacja nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości
i starości. W powieści Myśliwskiego jak w lustrze odbija się kawał polskiej historii ze wszystkim, co w niej dramatyczne, bolesne, przemilczane i niewypowiedziane. Przede wszystkim jednak jest to rzecz o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata. Piękna, głęboka literatura, w której przenikliwość obserwacji

i swoista czułość wobec człowieka splatają się z wymiarem symbolicznym.

 Opis – Wydawnictwo Znak

 

 

       Arael Zurli „Na wskroś piękna. Historia Heleny Modrzejewskiej”

Legendarna już za życia. Inteligentna i wrażliwa artystka, niekwestionowana królowa polskich desek teatralnych. Debiutowała na prowincjonalnych galicyjskich scenach, by pełnię swego talentu zaprezentować przed publicznością za Oceanem. Helena Modrzejewska do dziś
w równym stopniu zachwyca, co intryguje: czy była nieślubną córką księcia Władysława Sanguszki? Jej fascynujące życie, rozpięte pomiędzy dwa kontynenty, Europę i Amerykę, pełne jest zagadek, domysłów i mitów. Na wskroś piękna, na wskroś tajemnicza.

Opis – Wydawnictwo Iskry

 

 

Ks. Arkadiusz Paśnik „Miłość”

W najnowszej książce ks. Arkadiusza Paśnika słowo „miłość” jest odmienione przez wszystkie przypadki. Tak samo różne są jej odcienie. Historie, obrazowo narysowane przez autora, krótsze i dłuższe, są takie jak nasze życie. Pełne dramatycznych zwrotów akcji, zmagań, bolączek i zranień, ale i małych radości, i większych zwycięstw. Wielobarwne jak tęcza.
Z pewnością każdy, kto sięgnie po lekturę książki, odnajdzie to „coś”, co do niego przemówi
i poruszy w sercu tę najgłębszą strunę  – i to aż tak, że trudno będzie się od niej oderwać. Gwarantujemy.

Opis – Edycja Świętego Pawła

 

 

      Anthony de Mello „Przebudzenie”

"Przebudzenie" jest zbiorem rekolekcji wygłoszonych przez Anthony’ego de Mello, indyjskiego jezuitę, mistyka i psychoterapeutę, które zredagował po jego śmierci współpracownik i spadkobierca, J. Francis Stroud.

"Niczego się nie wyrzekać, do niczego się nie przywiązywać".

Anthony de Mello

Opis -  Wydawnictwo ZYSK I S-KA 

 

       Katarzyna Ignas „Topiec, błąd,  lizibożek i dzidko” czyli o reliktach ludowych wierzeń demonologicznych z okolic Przeworska. Książka  powstała na podstawie opowieści mieszkańców Przeworka i okolic opatrzona ilustracjami uczniów przeworskich szkół,  malowidłami ze zbiorów muzealnych okolicznych  artystów malarzy oraz  grafiką Sylwii Zawiślak z Olimpowa. 

 

 

 

   Jaro Bonk „Dalej jest tylko strach”

„Dalej jest tylko strach” to pasjonujący thriller kryminalny. Z każdą kolejną stroną akcja powieści się zagęszcza. Poznajemy tajemnice, które zakopane wiele lat temu, czekają na swoje wyjaśnienie do dnia dzisiejszego. Raporty policyjne nie są w stanie przyjąć faktów, które ujawnia śledztwo Dolnego. Jakie największe tajemnice przechowywane od końca wojny przez Watykan zostaną udostępnione dwojgu niezwykłych Polaków? Czy możliwe jest, że nazistowscy uczeni w połowie lat czterdziestych dokonali odkrycia wyprzedzającego ich czasy o dekady? Pytania się mnożą, a bohaterowie muszą dokonać niesłychanie ważnych wyborów. Czy dążąc do poznania prawdy warto zaryzykować swoje bezpieczeństwo i karierę?

 

Opis – Oficyna VBC

 

 

 

 

Wiersze zebrane - opis wydawcy:

Spis wierszy:

Struna światła (1956)

Hermes, pies i gwiazda (1957)

Proza poetycka

Studium przedmiotu (1961)

Napis (1969)

Pan Cogito (1974)

Raport z oblężonego Miasta i inne wiersze (1983)

Elegia na odejście (1990)

Rovigo (1992)

Epilog burzy (1998)

Data ukazania się w księgarni: 2011.10.31

 

 

 

 

Ks. Franciszek Blachnicki. Biografia i wspomnienia - opis wydawcy:

Biografia założyciela Ruchu Światło-Życie pokazuje, jak bardzo swoją działalnością wyprzedzał on swoje czasy. Swoją charyzmą przyciągał wielu entuzjastów nowych idei duszpasterskich, wśród których był bp Karola Wojtyła, ale miał również wokół siebie wielu przeciwników. Biografia została wzbogacona osobistymi wspomnieniami i zdjęciami żyjących jeszcze współpracowników ks. Blachnickiego oraz uczestników pierwszych oaz rekolekcyjnych. Swoimi refleksjami podzielili się m.in. ks. Stanisław Szczepaniec, bp Jan Szkodoń i bp Grzegorz Ryś.

Data ukazania się w księgarni: 2017.01.24

 

 

 

 

 

 Starożytny Rzym Od Romulusa do Justyniana - opis wydawcy:

Niezwykła i dramatyczna historia o tym, jak mała, słaba osada stała się potęgą rządzącą światem śródziemnomorskim.

Autor w barwny i bardzo przystępny sposób opisuje okres od założenia Rzymu w VIII wieku przed naszą erą, po kres rządów Justyniana w VI wieku naszej ery. Oferuje czytelnikowi odmienny punkt widzenia na Rzymian i cywilizację, którą stworzyli. Skupia się na kluczowych dla Rzymian wartościach społecznych i moralnych i przez nie, jak przez soczewkę, przybliża nam starożytną wizję świata. W książce historia polityczna i militarna przeplata się z opowieściami o życiu codziennym, religii i kulturze starożytnych Rzymian.

Starożytny Rzym. Od Romulusa do Justyniana to jedyna na polskim rynku książka oferująca tak kompleksowe spojrzenie na cywilizację, która wpłynęła na bieg dziejów.

Data ukazania się w księgarni: 2014.08.28

 

 

 

 

Starożytna Grecja. Od prehistorii do czasów hellenistycznych

 - opis wydawcy:

Niezwykła podróż w czasy starożytnych Hellenów

W tej fascynującej opowieści o starożytnej Grecji Thomas R. Martin ponownie tchnął życie w grecką cywilizację. W barwny sposób opisuje jej dzieje, zaczynając od początków w epoce kamiennej, poprzez czasy wojen perskich i imperium ateńskiego, aż po podboje Aleksandra Wielkiego. Skupiając się na rozwoju greckiego państwa-miasta oraz kulturze Aten i Sparty w ich Złotym Wieku, autor umiejętnie łączy historię polityczno-militarną, przemiany społeczne i kulturowe, tworząc panoramę świata Hellenów. Książka zawiera solidną dawkę wiedzy na temat starożytnych Greków, wzbogaconą ciekawymi fotografiami i mapami.

Starożytna Grecja. Od prehistorii do czasów hellenistycznych to książka dla wszystkich, którzy chcą się dowiedzieć, jak i dlaczego starożytni Grecy stali się protoplastami cywilizacji europejskiej.

 

j

 

Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę

 - opis wydawcy:

Profesor Andrzej Nowak pisze: „Sens odzyskanej w roku 1918 niepodległości zrozumiemy tylko wtedy, gdy nie stracimy z oczu tego ogromnego dziedzictwa, które chroniła ona przez poprzednie wieki. Ani też tego dramatu, jakim stała się próba zniszczenia tego dziedzictwa przez rozbiory”. Nie zrozumiemy też bez takich dzieł jak „Niepodległa!”, które niesie wielki ładunek informacji i zarazem objaśnia procesy prowadzące do odzyskania wolności i utrwalenia granic państwa. Książka jest tylko na pozór kroniką lat 1864–1924. Wypunktowane wydarzenia tworzą bowiem bardzo logiczny ciąg historyczny. Autor uświadamia Czytelnikowi trudną drogę do wolności, na której złożono tyle ofiar... Widać jak wielki i różnorodny to był wysiłek – z tego trzeba zdawać sobie dziś sprawę, by znów nie utracić ogromu polskiego dziedzictwa. Ta książka nie tylko edukuje, ale wzywa każdego Polaka do systematycznych działań na rzecz ojczystej wspólnoty, uświadamia sens takiego działania i skutki jego ewentualnego zaniechania.

 

 

 

Informacja

W ramach Programu Wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” Priorytet 1 Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w roku 2018 Biblioteka otrzymała dofinansowanie w kwocie 3500 zł . Dofinansowanie pochodzi
z budżetu państwa ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Operator Priorytetu – Biblioteka Narodowa

 

 

     Rudolf Piotrkowski Pamiętniki z pobytu na Syberii. Część I 

Rufin Piotrowski, przebywający na emigracji w Paryżu powstaniec listopadowy, wciąż nie porzucił myśli o wolnej Polsce. Z angielskim paszportem wraca potajemnie do kraju, żeby po raz kolejny podjąć próbę uwolnienia Ojczyzny z niewoli.

Z niewielką gotówką, ale za to z ogromnym zapałem wyrusza w pełną trudów i niebezpieczeństw wędrówkę z Paryża – między innymi przez Wiedeń, Peszt i Kołomyję - do Kamieńca Podolskiego. Tu organizuje antycarską konspirację, za co zostaje skazany i osadzony w więzieniu w Kijowie, a następnie zesłany na dożywotnią katorgę pod syberyjski Omsk.

Pamiętniki… są przejmującym świadectwem niezwykłego poświęcenia, oddania życia walce o Polskę i ogromnej tęsknoty za wolną Ojczyzną.

opis wydawcy

 

        Barbara Wachowicz „Matki wielkich Polaków” 

Książka prezentuje sylwetki matek wybitnych Polaków od XVII do XX wieku. Są to: Teofila z Daniłłowiczów Sobieska - matka Jana III Sobieskiego, Tekla z Ratomskich Kościuszkowa - matka Tadeusza Kościuszki, Barbara z Majewskich Mickiewiczowa - matka Adama Mickiewicza, Salomea z Januszewskich Słowacka - matka Juliusza Słowackiego, matka Fryderyka Chopina, Stefania z Cieciszowskich Sienkiewiczowa - matka Henryka Sienkiewicza, Józefa Kasprowiczowa - matka Jana Kasprowicza, Józefa Żeromska - matka Stefana Żeromskiego, Maria Kossakowa - matka Lilki Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Stefania
z Zieleńczyków Baczyńska - matka Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Portrety bohaterek, Autorka kreśli w oparciu o autentyczne dokumenty, korespondencję, literaturę, wspomnienia, wskazuje rangę dziedzictwa matek w charakterze, psychice czy twórczości genialnych synów. 

Wizerunek wielu matek ukazany jest właśnie oczyma dzieci. W tle pojawiają się także ojcowie (np. Jakub Sobieski, Euzebiusz Słowacki czy Stanisław Baczyński).

Opis wydawcy

 

      Sylwia Winnik „Dziewczęta z Auschwitz”

Przejmujące wspomnienia dwunastu kobiet, które przeżyły piekło niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Książka jest efektem rozmów autorki
z każdą z bohaterek.

Leokadia Rowińska do obozu trafiła w trzecim miesiącu ciąży. Wspomina, jak okrutnie traktowane były kobiety oczekujące potomstwa. Ireneusz, bo takie imię nadała swojemu synkowi, stał się najmłodszą ofiarą Marszu Śmierci. Pochowała go w pudełku po makaronie.

Zofia Wareluk urodziła się w Auschwitz. Swoją smutną historię opowiada na podstawie wspomnień matki. Poród Zosi odbierała Stanisława Leszczyńska.

Urszula Koperska do obozu trafiła jako 8-letnie dziecko. Opowiada o głodzie, tęsknocie i strachu. Jej wspomnienia to historia każdego dziecka w Auschwitz. W baraku, w którym się znajdowała, więzień artysta rysował dzieciom na ścianie obrazki, które przetrwały do dziś.

Wiesława Gołąbek w obozie przebywała prawie trzy lata. W tym samym baraku co ona znalazła się Seweryna Szmaglewska. Pisarka wspomina 16-letnią Wiesię w swojej książce Dymy nad Birkenau.

Walentyna Nikodem była w Auschwitz świadkiem wielu bestialskich poczynań esesmanek. To ona pod koniec wojny spotkała jedną z najokrutniejszych morderczyń i doprowadziła do jej egzekucji.

To tylko niektóre z historii, ale każda z nich zasługuje na pamięć.

Opis wydawcy 

 

         Palacio R.J „ Cudowny chłopak”

Wzruszająca i jednocześnie przezabawna opowieść o walce dziecka z przeciwnościami losu.

August jest inteligentnym, dowcipnym chłopcem i jego życie wyglądałoby pewnie zupełnie inaczej, gdyby nie jeden zmutowany gen, z powodu którego ma zdeformowaną twarz i, zanim skończył 10 lat, musiał przejść 27 operacji. Do tej pory patrzył na siebie oczami bezwarunkowo kochających go rodziców i siostry. Teraz, gdy idzie do szkoły – od razu do piątej klasy – przyjdzie mu się zmierzyć ze światem rówieśników i starszych uczniów, z ostracyzmem, uprzedzeniami, a czasem ze zwykłym chamstwem i podłością. Spotka się jednak również
z dobrocią, przyjaźnią i wspaniałomyślnością. Kontakt z rówieśnikami odmieni Augusta. Ale czy tylko jego?

 

    Grzegorz Kubicki, Maciej Drzewicki „Ania. Biografia Anny Przybylskiej” 

Pierwsza, autoryzowana przez rodzinę biografia Anny Przybylskiej.

Łobuziara z urodą nastolatki i głosem Jana Himilsbacha, w zasadzie nie musiała niczego grać. Pojawiła się w polskim kinie znikąd i od razu stała się fenomenem: przed kamerą bardziej naturalna od szkolonych aktorek, utożsamiała „polski sen lat 90.” – była idealną dziewczyną z sąsiedztwa, która trafiła na okładki magazynów i do telewizji w szczytowych godzinach oglądalności. Ania Przybylska została „Królową Serc” w kraju, w którym ludzie sukcesu – zwłaszcza „piękni i młodzi” – nigdy nie mają łatwo.

Opis wydawcy

 Joseph Ratzinger  „Głód Boga. Kazania z Pentling”

„Człowiek pragnie czegoś większego. Odczuwa głód wielkiej miłości, nieskończonego ukojenia, głód Boga. Jeśli nie zostanie on zaspokojony, człowiek na dłuższą metę nie może żyć, bo nie znajduje odpowiedzi na to, co najbardziej istotne”. /Opis z okładki książki/

 

 

 

 

 Karolina Wilczyńska.    Książki z cyklu „Stacja Jagodno”

 

To seria o trzech generacjach kobiet.  To literacki przystanek, pomiędzy prasą i książkami czytanymi na co dzień. Czytelniku zatrzymaj się na stacji Jagodno, by razem z bohaterami przeżywać smutki i radości dnia codziennego. „Stacja Jagodno”  to jedna z tych serii, w której po każdym przeczytanym tomie czytelnik czuje niedosyt i sięga po koleiny. Seria porywa swoim ciepłem i optymizmem.

 

    Katarzyna Olubińska „Bóg w wielkim mieście”

„Bóg w wielkim mieście” to zbiór wywiadów ze znanymi ludźmi, którzy otwarcie mówią o swojej wierze i Bogu. To książka do której chętnie się powracać, pełna mądrych słów a świadectwa osób zmuszają do refleksji. W dzisiejszym świecie, w którym człowiek jest tak zabiegany często jest tak, że nasza wiara staje się czymś odległym a spychana na boczny tor staje się nie codzienna. Autorka daje odpowiada na pytanie Jak odnaleźć Boga w wielkim mieście? 

 

 

    Marek Maciągowski, Eugeniusz Wojdecki „Fatima. Objawienia i cuda”

 Osobą św. br. Alberta Adama Chmielowskiego fascynuje się wciąż wielu ludzi o różnorodnych zainteresowaniach i postawach życiowych, w tym także; badaczy, pisarzy oraz biografów. Każdy kto zetknął się z tą postacią, nie może przejść wobec niej obojętnie dlatego, że jest coś w tym człowieku co zachwyca i oczarowuje.

 

 

    Kamil Janicki „Damy ze skazą”

Kobiety, które zapewniły Polsce koronę. Ich ambicja pozwoliła zbudować imperium. Ich duma unicestwiła królestwo. Matylda to dziedziczka najpotężniejszej dynastii świata. Głupota rodzonego brata zamienia jej życie w piekło. 

 

 

 

 

 

        Sławomir Koper „Sławne pary PRL”

Nowa książka bestsellerowego autora poświęcona elitom PRL. Zofia i Krzysztof Komedowie, Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat, Alicja i Piotr Jaroszewiczowie, Halina Mikołajska i Marian Brandys, Maryla Rodowicz i Daniel Olbrychski – to tylko niektóre sławne pary, które na przekór szarej, peerelowskiej rzeczywistości żyły kolorowo i intensywnie, czasem nawet zbyt intensywnie...

 

 

 

 

         Rafał Siwiec „Św. Brat Albert”

Osobą św. br. Alberta Adama Chmielowskiego fascynuje się wciąż wielu ludzi o różnorodnych zainteresowaniach i postawach życiowych, w tym także; badaczy, pisarzy oraz biografów. Każdy kto zetknął się z tą postacią, nie może przejść wobec niej obojętnie dlatego, że jest coś w tym człowieku co zachwyca i oczarowuje. 

 

 

 

 

 

   „Kromka chleba”   Dagmara Dworak to niezwykła i wyjątkowa bibliografia opisująca niezwykłe wspomnienia dotyczące syberyjskiego zesłania. Opowieść, która poruszyła już niejedno serce. Opowiada ona losy pewnej rodziny w latach 1940-1946.

 

 

 

 

 

 

 

          Przywrócony do życia to bardzo osobista książka jednego z najciekawszych mistyków i charyzmatyków naszych czasów. CARVER ALAN AMES, autor bestsellera Oczami Jezusa, to człowiek, który po wielu latach trwania w grzechu spotkał Boga. Doświadczenie niezwykłej głębi Bożego miłosierdzia pozwoliło mu całkowicie zmienić swoje życie. Jego historia to opowieść o bolesnym starciu dobra ze złem, o potężnej miłości Boga oraz bliskiej relacji Jezusa z człowiekiem, który został uratowany niemal z przedsionka piekła.

 

 

 

 

 

     Waldemar Bałda „Franciszek Ksawery Prek ŚWIADEK EPOKI”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           „Czasy i ludzie” Franciszek Ksawery Prek           

Biblioteka proponuje kserokopię Pamiętnika Ksawerego Preka żyjącego w latach 1801-1863  -  podróżnika, pamiętnikarza i malarza, właściciela wsi Sielec.

 

 

 

 

 

      „SYBIR wspomnienia przez łzy”  Genowefa Job-Stenzef (kserokopia)

       Pamiętnik mieszkanki naszej Gminy wywiezionej w 1940 z małymi dziećmi na Sybir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 Adam Bujak, ks. prof. Waldemar Chrostowski

Dziedzictwo Chrztu. 966-1966-2016

KSIĄŻKA ROKU 2016!

Przeszłość w tej książce łączy się z teraźniejszością, ukazując niezwykłą siłę przywiązania do Boga i Ojczyzny idącego przez wszystkie pokolenia Polaków.

 

 

 

 

  Brown Daniel Patrick

„Piękna Bestia”

 

Piękna bestia – kim była Irma Grese?

Irma Grese - z jednej strony piękna, młoda, delikatna, zawsze zadbana kobieta w nienagannej fryzurze, a z drugiej strony jak się okazało kobieta zdolna zabić. Za dokonane zbrodnie 13 grudnia 1945 r. została stracona przez powieszenie. 

 

     Richard Paul Evans  „Obietnica pod jemiołą” 

 

 

 

 

 

         Katarzyna Bonda

„Pochłaniacz”  Zima 1993. Tego samego dnia, w niejasnych okolicznościach, ginie nastoletnie rodzeństwo. Oba zgony policja kwalifikuje jako tragiczne, niezależne od siebie wypadki. 

 

 

 

 

     Nicholas Sparks

„Spójrz na mnie”  - Colin miał trudne dzieciństwo, problemy wieku dorastania, problemy z policją. Ona – dziewczyna z dobrego domu, wykształcona i piękna. Dwa różne charaktery a jednak los stawia ich  na swej drodze. Wszystko zaczyna się układać do czasu kiedy ona dostaje dziwną wiadomość…

 

 

 

   W książce "Pielgrzymka odwagi i nadziei" znajdziemy wyjątkowo bogaty artystyczny zapis oparty na słowie i obrazie, chwil spędzonych z papieżem Franciszkiem w Polsce, także tych nietransmitowanych w tv.

 

 

 

 

 


    
Kaczkowski JanPodsadecka Joanna

 

„Dasz radę. Ostatnia rozmowa”

Ostatnia rozmowa z cudownym człowiekiem, księdzem Janem Kaczkowski, który był inspiracją dla wielu osób. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę, wstaniesz. Ta książka to pożegnanie, ale nie ostatni rozdział. Następny napiszesz Ty.

 

 

 

    Maria Nurowska

„Bohaterowie są zmęczeni” to opowieść o braciach Leonie i Ludwiku Niemczykach, którzy w czasie II wojny światowej walczyli o wolność ojczyzny. Skomplikowane losy braci na tle skomplikowanych czasów….  

 

 

 

 

 

 

  Ekskluzywny żebrak czyli ks. Jan Kaczkowski o tym, co najważniejsze

Teraz wszystkie pytania mają już odpowiedź!

„Ekskluzywny żebrak” to najnowsza, a zarazem ostatnia książka ks. Jana Kaczkowskiego. Jest to zbiór myśli, które ksiądz Kaczkowski wyselekcjonował z autorskich materiałów video oraz homilii, które wygłosił. Autor starał się poruszyć w niej tematy dla niego najważniejsze: miłości, strachu, choroby, wiary... Odpowiedzi ubrał w krótkie felietony, bo najważniejszego nie trzeba tłumaczyć.

 

  „Opowieść o miłości i mroku” Amos Oz

Najbardziej osobista książka Amosa Oza, klucz do całej jego twórczości. Opowieść o miłości i mroku Amosa Oza (ur. 1939) to historia kilku pokoleń jego rodziny na Litwie i Ukrainie oraz po przybyciu do Palestyny. Tłem opowieści jest dramatyczny okres w historii narodu żydowskiego: druga wojna światowa i Holokaust, mandat brytyjski nad Palestyną, narodziny Państwa Izrael i konflikt z Arabami....

 

 „Dziewczyna z pociągu”  Paula Hawkins

Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów. Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza. 

Książki zakupione podczas  Festiwalu Pięknej Książki w Rzeszowie

„GALICYA” –  2 tomowy  reprint wydania z 1910 r. największego , epokowego dla historiografii dzieła  wydanego przez Librę.

Autor Franciszek Bujak- wybitny historyk dziejów gospodarczych i społecznych  Polski, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Warszawskiego oraz  Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie.

 

 

„Był wśród nas święty” – Jerzy Janusz Fąfara  poeta, prozaik, scenarzysta i wydawca rzeszowski . Książka o Stanisławie Szpunarze nr 133. ostatnim żyjącym z Rzeszowa więźniu I transportu do  Auschwitz, który przeżył 5 lat obozu. Na jego oczach ojciec Maksymilian Kolbe stawał się Świętym.

 

 

 

   „500 zdań polskich”-Jerzy Bralczyk najbardziej błyskotliwy specjalista od polszczyzny o pięciuset najważniejszych polskich zdaniach oraz o polskiej mentalności, która odbija się w tym , jak mówimy na co dzień  i od święta. Są tu literackie cytaty, zdania wielkich Polaków, codzienne powiedzenia, toasty, hasła reklamowe itp.

 

 

 

  Legendy zamków karpackich”- Bartłomiej Grzegorz Sala , historyk i etnograf, który opowieści swe uzupełnia zarysem dziejów  zamków. Jest to zbiór sześćdziesięciu pięciu ludowych podań, na nowo opracowanych o zamkach polskich Karpat od Beskidu Śląskiego aż po Bieszczady.

 

„Korona i Krzyż, Czas Piastów i Jagiellonów” – Krzysztof Ożóg

Jak to się stało, że młode europejskie państwo, powstałe w X wieku na peryferiach średniowiecznego chrześcijaństwa, w XV wieku było już potęgą, mocarstwem? Dlaczego w XV-wiecznym Krakowie żyło tak wielu świętych i błogosławionych? Co sprawiło, że Mieszko I i Bolesław Chrobry stworzyli państwo, które nie tylko przetrwało późniejsze kryzysy, ale stało się też nieodłącznym elementem europejskiego ładu? Na te i wiele innych pytań odpowiada książka prof. Krzysztofa Ożoga. 
W jednym tomie – pierwszym w bezprecedensowej serii „Kościół na Straży Polskiej Wolności” – autor zmieścił historię Polski od chrztu Mieszka I w 966 r. po śmierć ostatniego z Jagiellonów, Zygmunta Augusta, w 1572 r. Te sześć stuleci to niezwykły czas kształtowania się polskiej duszy w zgodzie z Ewangelią i misją Kościoła katolickiego.

 

  „966 Chrzest Polski” – Krzysztof Ożóg

Jest wiele ważnych dat w historii naszego narodu, ale nie ma ważniejszej niż rok 966. Chrzest Polski. Oddanie się w poddaństwo - lecz tylko Chrystusowi. Polacy jako wierni Jego poddani szybko stali się niezależni i silni; już tysiąc lat temu państwo Bolesława Chrobrego, którego ojciec, Mieszko, zaledwie kilkadziesiąt lat wcześniej przyjął chrzest, urosło do rangi potęgi. Bolesław I był władcą w pełni europejskim, co wówczas oznaczało: chrześcijańskim. Poruszał się swobodnie wraz ze swą drużyną od Łaby po Kijów, od Kołobrzegu po Pasawę. Polacy, rozwijając się przez wieki w kręgu kultury i wiary chrześcijańskiej, doszli do prawdziwej wielkości: gospodarczej, kulturalnej, militarnej, politycznej i moralnej. Zdarzały się też na przestrzeni naszych dziejów różne potknięcia, ale nigdy nie doszło do upadku narodu - Chrystusowa wiara zawsze trzymała go w swojej mocy. I da Bóg, trzymać go będzie po wsze czasy. Bardzo istotne jest dokładne zapoznanie się z narodzinami wiary na ziemiach polskich, bowiem `nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego bez Chrystusa`, jak powiedział św. Jan Paweł II.

     „Obóz świętych” – Raspail Jean

Książka odważna. Niesamowicie wizjonerska i prorocza. Aż do bólu niepoprawna politycznie. I aż do bólu prawdziwa.

W nękanych głodem i epidemiami krajach Orientu setki tysięcy ludzi opanowują statki, barki i łodzie. Niepowstrzymaną wściekłą falą ruszają ku Europie. Ów barbarzyński potop powoduje, że Europa umiera. Jej mieszkańcy – z nielicznymi wyjątkami – są od dawna sparaliżowani duchowo, moralnie i fizycznie przez ideologię permisywizmu, poprawności politycznej, tolerancji i multi-kulti. Są przesiąknięci duchową nędzą i złem, wykastrowani duchowo. Zdominowani przez wypaczony humanizm rodem z epoki Oświecenia. Poddają się więc biernie dzikim hordom. Ostatnie bastiony oporu, wierne ideałom cywilizacji chrześcijańskiej, są bezradne. Niemal już nie ma szlachetnych i mądrych elit.

 

    „Twoje urzekające serce” - Stasi Eldredge

Każda kobieta w głębi swego serca  tęskni za trzema rzeczami: za przeżyciem romansu, za odegraniem niezastąpionej roli we wspaniałej przygodzie, za odsłonięciem swego piękna. Bógumieścił w twoim sercu te pragnienia, aby skłonić cię do odkrycia w sobie kobiety, na jaką cię stworzył, i do ujawnienia tych wspaniałych pasji w Jego własnej Istocie. Niech ta książka będzie przewodnikiem podczas przygody ponownego odkrycia romansu i piękna w twoim urzekającym sercu.

 

        Irena Koźmińska, Elżbieta Olszewska „Wychowanie przez czytanie”

Jeśli naprawdę chcesz, by Twemu dziecku nauka przychodziła łatwiej, by wzniosło się ponad przeciętność, było inteligentne i szczęśliwe, zaszczep w nim miłość do książek. Czytanie – przekonują autorki – to najskuteczniejszy i najtańszy sposób na dobre wychowanie! 
Wiara we własne możliwości, umiejętność myślenia, sprawność językowa, zdolność koncentracji, poczucie bezpieczeństwa, optymizm, odwaga życiowa, przestrzeganie norm... tym wszystkim możesz obdarzyć swoje dziecko, czytając mu regularnie i mądrze. Dowiedz się, jak zwyczaj ten wprowadzić w życie i jakimi kryteriami kierować się przy wyborze książek. 

    Jerzy Zięba „Ukryte terapie. Czego Ci lekarz nie powie”

Jerzy Zięba od ponad 20 lat zajmuje się naturoterapią, szczególnie w odniesieniu do naturalnych metod leczenia i zapobiegania chorobom przewlekłym nowotworom. Książka Ukryte Terapie powstała po wielu latach analiz badań medycznych czy innych publikacji, które nawet w środowisku medycznych są zupełnie nieznane.
Autor publikuje artykuły w prasie, jak też prowadzi wykłady dotyczące prostych i skutecznych metody leczenia i zapobiegania chorobom bez stosowania środków sztucznie syntetyzowanych. Jest dyplomowanym hipnoterapeutą klinicznym w Australii i USA. 

  Stefania Korżawska „Cztery kroki do zdrowia”

Stefania Korżawska w swojej publikacji "Cztery kroki do zdrowia" przedstawia pomysł, by 
w chorobie zalecone przez lekarza tabletki uzupełnić medycyną naturalną. To tabletki ratują życie, jednak dzięki darom natury, ziołom i zdrowemu pożywieniu, będziemy zdrowo żyli.

Nie wolno tracić nadziei, nawet wtedy, gdy inni już nadziei na życie nam nie dają. Należy zacząć wszystko od początku - dokąd na polskim polu rośnie prawdziwe, zdrowe pożywienie, dokąd w promieniach słońca tańczą zioła, jest szansa, że organizm odnowi, że ciepła, życiodajna krew popłynie w nim, dożywi wszystkie komórki i zdrowie będzie powracało.

       ks. Michał Heller „Zakład o życie wieczne i inne kazania krótkie”

Głoszenie kazań to wielka sztuka i – jak to zawsze ma miejsce w uprawianiu sztuki – należy nieustannie mierzyć coraz wyżej.
Michał Heller

 Zakład o życie wieczne i inne kazania krótkie to drugi, po bestsellerowym tomie 10.30 u Maksymiliana, zbiór kazań wygłoszonych przez Michała Hellera w kościele św. Maksymiliana w Tarnowie.

W krótkich tekstach opartych na Ewangelii wybitny filozof mówi o sprawach najważniejszych – wierze, przemijaniu, sztuce życia – pełniąc rolę nie tylko przewodnika, lecz także dając Czytelnikowi pole do własnych rozważań i medytacji.

        Sue Monk Kidd  Czarne skrzydła”

 Sarah Grimké jest środkową córką sędziego sądu najwyższego Karoliny Południowej, plantatora zaliczanego do elity Charlestone. Matka nazywa ją odmienną, ojciec twierdzi, że jest wyjątkowa. Na swoje 11 urodziny dostaje niecodzienny prezent – wyciągniętą z czworaków i obwiązaną lawendowymi wstążkami czarnoskórą Hetty, zwaną Szelmą. Sarah nie chce „takiego prezentu”, czuje, że drugiego człowieka nie można posiadać… To dopiero początek jej problemów. Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, wspaniała powieść, która prowadzi nas w głąb do korzeni stanów południowych Ameryki, ukazując świat szokujących kontrastów, gdzie piękno współistnieje z brzydotą, a prawość towarzyszy na co dzień okrucieństwu. To nowe spojrzenie na problem niewolnictwa, niezwykła pochwała siły przyjaźni i siostrzanej miłości, wbrew wszelkim przeciwnościom losu, świadectwo walki o wolność i prawo do głosu.

 

Beata Pawlikowska  „Największe kłamstwa naszej cywilizacji”

Czasem myślę, że ludzkość w naszej części świata zatraciła się w pogoni za zyskiem. Wyprzedała wszystkie swoje diamenty, w zamian przyjmując tanie, plastikowe paciorki w hurtowych ilościach. Prawda zagubiła się w dżunglach bilansów zysków i strat.
A my zostaliśmy w dżungli śmieci, na które ciągle ktoś nakleja kolorowe nalepki, żeby je lepiej sprzedać.
Soki owocowe w kartonach, kremy przeciwsłoneczne z filtrem, przemysłowe hodowle mięsa, suplementy diety, syrop glukozowo-fruktozowy, biały cukier, aspartam, glutaminian sodu, oleje roślinne, alkohol, margaryna.

Witaj w świecie wielkich kłamstw.

 

       Ewa Curie

                                 Maria Curie”  

Kiedy się urodziłam, matka moja miała lat trzydzieści siedem. Gdy podrosłam na tyle, aby móc ją zrozumieć i poznać, była już kobietą starą i bardzo sławną. A przecież ja nigdy w niej nie widziałam właśnie tej 'słynnej uczonej": zapewne dlatego, że myśl o własnej wielkości i sławie była dla Marii Curie czymś tak dalekim i nieważnym. Zawsze natomiast, jak tylko zdołam wstecz sięgnąć pamięcią, dostrzegam przy sobie ubogą studentkę, opętaną przez sny płomienne – Marię Skłodowską z lat na długo poprzedzających moje urodzenie.(...)

Byłoby przestępstwem z mej strony zmienić w czymkolwiek tę historię do mitu podobną. Nie podaję więc ani jednego szczegółu, ani jednego zdarzenia, których autentyczności nie byłabym pewna, nie przeinaczam ani jednego zdania o charakterze zasadniczym. Nawet w tym, co się tyczy barwy jej sukien – ściśle przestrzegam prawdy... Fakty, które przytaczam, miały miejsce. Słowa zostały wypowiedziane."
Ewa Curie  

 

    Cheryl RickerEma McKinley

                                              „Dotyk nieba”

 

- Emo, podaj mi rękę. Ema usłyszała te słowa w Wigilię 2011 roku, gdy od kilku godzin leżała na ziemi i bezskutecznie wołała o pomoc. Chwilę później poczuła, że jej choroba ustępuje...

Ten wypadek mógł zdarzyć się każdemu. Z dnia na dzień z energicznej, szczęśliwej kobiety Ema stała się osobą całkowicie zależną od innych - przykutą do wózka inwalidzkiego, praktycznie sparaliżowaną, niewyobrażalnie cierpiącą. Spotykały ją kolejne życiowe ciosy - rozwód z mężem, kłopoty finansowe…
Nigdy jednak nie zwątpiła, że jej cierpienie ma głęboki sens. Nie wierzyła lekarzom, którzy nie dawali jej żadnych szans na wyzdrowienie. Jej wielka wiara i całkowite oddanie Bogu, godne biblijnego Hioba, stały się inspiracją dla bliźnich.
Ten cud wstrząsnął środowiskiem medycznym w Stanach Zjednoczonych. Nie ma sytuacji beznadziejnych. Wszystko jest w rękach Boga.

 

     Życie na pełnej petardzie”

                                 Kaczkowski Jan, Żyłka Piotr

Jak żyć mocno i wartościowo. W całości i nie na niby. Jak żyć... na pełnej petardzie!

Ksiądz z powołania i podróżnik z pasji. Jan Kaczkowski. Ksiądz Jan Kaczkowski. Doktor teologii, który nie lubi katolicyzmu kucanego. Założyciel hospicjum w Pucku, który uczył lekarzy jak rozmawiać o śmierci z pacjentami. W dzieciństwie nie chodził na religię, a potem o mały włos nie otrzymałby święceń. Chory na nowotwór mózgu określa sam siebie onkocelebrytą, czyli człowiekiem, który jest znany z tego, że ma raka. Znany tak naprawdę z optymistycznego podejścia i wielkiej miłości do świata, którą dzieli się poprzez swoje opowieści. O to jedna z nich.

 

   Dziewczyny z Powstania”

                                         Anna Herbich

Anna Herbich w przejmujący sposób pokazuje, jak naprawdę wyglądało życie w czasie 63 dni heroicznej bitwy. Pozwala nam zobaczyć Powstanie Warszawskie z zupełnie innej perspektywy: oczami kobiet.

 

   Kwiaty Polskie na wygnaniu”

                                      Wiesław Adamczyk

 

Zbiór wywiadów Wiesława Adamczyka oraz Barbary Dominiczak przeprowadzonych z ludźmi, którzy w dzieciństwie przeżyli deportację w głąb Związku Radzieckiego. Prowadzili oni zeszyty, pamiętniki z rysunkami i wpisami innych tułaczych polskich dzieci, rozproszonych od Iranu po Meksyk. Przez lata przypominały o ukochanym kraju dzieciństwa, pozwalając zachować polską tożsamość. Książka wzbogacona ilustracjami z owych pamiętników daje poruszające świadectwo ludzkiej solidarności i przyjaźni nawet w nieludzkich warunkach na nieludzkiej ziemi. Obrazu dopełniają historie samego kolekcjonera owych pamiętników, Wiesława Adamczyka, oraz jego siostry pióra Ewy Ledóchowicz.

 

   Izrael oswojony”

                                                Ela Sidi

Ela Sidi napisała – z bardzo osobistej perspektywy – o swoim długim spotkaniu z krajem, gdzie w ekstremalnych warunkach klimatycznych, w cieniu wojen, ataków terrorystycznych i rakiet, wśród krańcowych różnic kulturowych, religijnych i etnicznych młody naród izraelski formuje się i zmienia z pokolenia na pokolenie oraz o roli, jaką przyszło wypełnić w tym procesie Żydom z Polski. W jej opowieści, tak jak w Izraelu, przeszłość realnie egzystuje w teraźniejszości, opis wydarzeń sprzed lat splata się z doniesieniami z pierwszych miesięcy tego roku. Poznajemy konkretnych ludzi, koleje ich losu i codzienność, to co ich łączy lub wręcz przeciwnie – mocno dzieli. Czytamy o miejscach, do których nam samym pewnie nigdy nie udałoby się dotrzeć.

 Jabłko Olgi, stopy Dawida”

                                              Marek Bieńczyk

Znakomity zbiór opowiadań i esejów laureata literackiej nagrody NIKE. Bieńczyk 
w charakterystyczny dla siebie, refleksyjny sposób, opisuje życie od strony zachwytu, trochę niewinnego, dziecięcego, ale także z perspektywy doświadczeń dorosłego człowieka po przejściach. Obie optyki się mieszają, przenikają i uzupełniają. Wszystko zostało przepuszczone przez filtry kulturowe, ale bez zbędnego zadęcia - jest o gestach, które zachwycają, o aktorce, w której kochał się autor, trochę o Hopperze, trochę o Proustcie, który ciągle wraca; o ulubionej książce dzieciństwa, o futbolu, o słowach, których się już nie używa, o malarstwie i o grubych w literaturze.

  "Na górze cisza”

                                      Gerbrand Bakker

Wielokrotnie nagradzana liryczna opowieść o samotności i późnym wyzwoleniu.
Helmer żyje samotnie na holenderskiej wsi, a jego główne zajęcia to opieka nad schorowanym ojcem, dojenie krów, karmienie osiołków i doglądanie gospodarstwa. Ten pozornie senny krajobraz kryje w sobie napięcia, które znajdą ujście z momentem przyjazdu Riet – dawnej narzeczonej tragicznie zmarłego przed dwudziestu laty brata bliźniaka Henka. Razem z nią na farmie pojawia się jej nastoletni syn.

 

    Małgorzata Szajner

                                Usypać góry. Historie z Polesia

"Usypać góry. Historie z Polesia" to fenomen polskich Kresów w pigułce. Wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też „tutejsi” – Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie. To zatrzymany w czasie świat królewiąt, panów i chłopów, przemysłowców, kupców i cadyków oraz jego dramatyczny koniec.

     Francine Rivers

                 "Jonatan. Syn Saula, przyjaciel Dawida"

Wspaniała proza i fascynująca kreacja postaci, to rys charakterystyczny serii „Synowie Pocieszenia”. Historie pięciu mężczyzn, znanych z kart Pisma Świętego, którzy z wiarą poszukiwali Boga, żyjąc w cieniu wybranych przez Niego przywódców. Kaleb, Aaron, Jonathan, Amos, Sylas odpowiedzieli na wezwanie Boga, by służyć Mu wiernie, bez rozgłosu ani sławy.

Michael Neale „Rzeka”

Rzeka nadaje kształt wszystkiemu, co napotka na swej drodze...

Zawsze się porusza...

Rzeka to coś więcej niż miejsce. To sposób życia...

Przekonał się o tym Gabriel Clarke, główny bohater, którego całe życie nierozerwalnie związane było z rzeką.

Ta sama rzeka była przyczyną dręczących go w nocy koszmarów po stracie ojca, przyniosła wyzwolenie od bólu oraz właśnie ona nadała jego życiu zupełnie nowy bieg.

"Rzeka" to opowieść o zmaganiu się ze stratą bliskiej osoby i poczuciu samotności. Jednocześnie to historia przemiany, jakiej można doświadczyć dając się prowadzić tajemniczej sile, która w zaskakujący sposób splata ze sobą ludzkie losy i prowadzi ich ku miejscu przeznaczenia...

   Andrzej Sowa

                  „Ocalony. Ćpunk w Kościele”

Nieustanna zabawa, alkohol i przypadkowe kontakty seksualne, coraz mocniejsze narkotyki, kolejneprzekręty i kradzieże – tak wyglądało życie Andrzeja Sowy. A wszystko zaczęło się od momentu, wktórym będąc w niższym seminarium duchownym, jako 14-latek po raz pierwszy zapalił marihuanę.W międzyczasie wraz z zespołem Maria Nefeli wygrał festiwal w Jarocinie i zyskał szacunek punkowejsceny muzycznej, by jednak po zaledwie kilku latach na własne życzenie wszystko stracić. Narkotyki okazały się ważniejsze. Gdy myślał, że nie ma już ratunku, że nikt już o nim nie pamięta, Bóg nieoczekiwanie wyciągnął do niego rękę. To niezwykle poruszające świadectwo daje nadzieję, że nigdy nie jest za późno by zawrócić, a Bóg zawsze czeka by dać człowiekowi drugą szansę.

Zoe Valdes Kobieta, która płacze”

Opowieść o Dorze Maar (1907-1997), modelce i kochance Pabla Picassa, słynnej malarce i fotografce, odrzuconej przez kapryśnego kochanka.

Pełna emocji powieść o kobiecie, która w imię miłości była zdolna do wszystkiego. Mieszkająca w Paryżu kubańska pisarka przygotowuje powieść o Dorze Maar, jednej z najbardziej utalentowanych artystek doby surrealizmu do chwili, gdy w jej życiu pojawił się Pablo Ruiz Picasso.Była kochanką, muzą, a w końcu ofiarą genialnego malarza. Inspiracją dla pisarki staje się kilkudniową podróż Dory do Wenecji, w towarzystwie Bernarda Minoret i Jamesa Lorda. Podróż ta stanie się punktem zwrotnym w życiu Dory. Po powrocie z Wenecji do Paryża usunie się ze świata i zamknie na zawsze w swoim paryskim mieszkaniu.

   

  Popraw się, Cukierku!

Waldemar Cichoń

 W książeczce tej, przeznaczonej dla młodego czytelnika, przeczytać można o przygodach kota i reszty domowników, czyli wzmiankowanych Marcela i Maćka oraz ich rodziców. Wszystko to zaś

z perspektywy miłego kocura, czasem łobuza, czasem psotnika, a czasem bogu ducha winnego nieboskiego stworzenia, które marzy tylko o świętym spokoju i leniuchowaniu z dala od chłopców, ciągnących go za ogon.

 

 Na rozstaju dróg”

 Autor: Richard Paul Evans

Cykl: Dzienniki pisane w drodze (tom 2)

Życie to jest to, co nam się przytrafia, gdy planujemy coś innego. Od początku mojej wędrówki przekonuję się, jak prawdziwe są te słowa”.

Kiedy po śmierci żony Alan postanowił sprzedać wszystko, co miał, i rozpoczął swoją przedziwną pieszą wędrówkę przez kontynent, nie wiedział, co może spotkać go po drodze. Szukał nadziei i ukojenia, pytał o sens cierpienia. Był skupiony na sobie. A jednak podczas wędrówki okazało się, że to on może pomóc innym i dzięki temu zapomnieć o własnej stracie i smutku. Zrozumiał to dzięki kilku wspaniałym kobietom, z którymi zetknął go los.

 „Zakazane wrota”

Autor: Tiziano Terzani
Seria:
 Terra incognita

Chiny - kraj pełen niespodzianek, niezbadany, tajemniczy - były pasją Terzaniego. W 1980 roku pisarz razem z rodziną zamieszkał w Pekinie. Przez ponad cztery lata próbował żyć jak przeciętny Chińczyk: stał się Dengiem Tiannuo, posłał dzieci do lokalnej szkoły, hodował świerszcze i jeździł na rowerze. Dotarł do miejsc, do których turyści nie mieli wstępu. Rozmawiał z ludźmi, z którymi jako zagraniczny dziennikarz nie powinien był rozmawiać. Zobaczył kraj zwykłych ludzi, rozdarty między bogactwem tradycji a biedą wynikającą z dyktatury, ogłuszony kakofonią propagandy, obarczony balastem maoizmu.

Słońce, złoty piasek i szmaragdowe morze...Ach! Wakacje w Grecji są cudowne! Zaraz, zaraz, a a skąd wzięła się tutaj starożytna gemma? Kim jest profesor Flemming? I dlaczego Mojra Roditi depcze bohaterom po piętach? Rodzeństwo Ostrowskich po raz kolejny wyrusza na poszukiwania skarbów. Nie zabraknie oczywiście Gardnerów i panny Ofelii. Pojawi się też ktoś niespodziewany, ktoś, kto potrafi przetłumaczyć słowa Spyrosa Dimitriosa, i tym samym porusza lawinę zdarzeń...

 Wspomnienia wybitnego historyka mediewisty, działacza politycznego, jednego z grona najbardziej znanych opozycjonistów z czasów Polski socjalistycznej. Książka ukazuje dzieje rodziny i losy jego samego na tle historii politycznej Polski od lat czterdziestych XX wieku po chwilę obecną. Opowiedziana      z troską o szczegóły historyczne ukazuje postawy opozycjonistów z lat sześćdziesiątych, z czasu „Solidarności” i okresu przemian ustrojowych w naszym kraju, zwraca uwagę na wielość koncepcji i różnorodność dróg dojścia do pełnej demokratyzacji życia politycznego w Polsce od prób naprawiania systemu socjalistycznego aż po zupełne odejście od jego założeń. Napisana czystym, precyzyjnym językiem historia jest dokumentem o kolosalnym znaczeniu dla zrozumienia dziejów Polski w drugiej połowie dwudziestego wieku.

 

  Wspomnienia wybitnego historyka mediewisty, działacza politycznego, jednego z grona najbardziej znanych opozycjonistów z czasów Polski socjalistycznej. Książka ukazuje dzieje rodziny i losy jego samego na tle historii politycznej Polski od lat czterdziestych XX wieku po chwilę obecną. Opowiedziana
z troską o szczegóły historyczne ukazuje postawy opozycjonistów z lat sześćdziesiątych, z czasu „Solidarności” i okresu przemian ustrojowych w naszym kraju, zwraca uwagę na wielość koncepcji i różnorodność dróg dojścia do pełnej demokratyzacji życia politycznego w Polsce od prób naprawiania systemu socjalistycznego aż po zupełne odejście od jego założeń. Napisana czystym, precyzyjnym językiem historia jest dokumentem
 
o kolosalnym znaczeniu dla zrozumienia dziejów Polski w drugiej połowie dwudziestego wieku.

 

Papierowe marzenia

Każdy zasługuje na drugą szansę.

Mówi się, że czasami najlepszą rzeczą, jaka nas spotyka w życiu, jest dar drugiej szansy, abyśmy nareszcie zrobili to, co powinniśmy byli zrobić za pierwszym razem. Luke miał bardzo wiele: kochającego ojca, wspaniały dom, duże pieniądze, zaplanowaną przyszłość. Gdyby ktoś mu kiedyś powiedział, że wyrzeknie się tego wszystkiego, nie uwierzyłby. A jednak tak się stało. Podjął złe decyzje, poznał nieodpowiednich ludzi. Nie rozumiał, czym naprawdę jest miłość.

 Dotknąć nieba

 Co byś zrobił, gdybyś stracił wszystko: pracę, dom i miłość swojego życia? „Niektórzy uznają to za opowieść o miłości. Dla nieznających miłości będzie to dziennik podróży. Dla mnie jest to wędrówka człowieka w poszukiwaniu nadziei”. Alan nie był nikim ważnym ani sławnym. Nie miało to jednak dla niego żadnego znaczenia, bo kochał i był kochany. Niestety, życie dość szybko nauczyło go, że aby ...

 

    Opowieść o Darwinie

Irving Stone zadziwia. Każda z jego powieści to niesłychane bogactwo szczegółów historycznych i faktów z życia bohaterów, wiernie oddane realia i autentyczny język epoki – a wszystko to ujęte w wysmakowaną literacką formę i okraszone pisarską wyobraźnią. „Opowieść o Darwinie” musi więc zadziwiać tym bardziej: ta ogromna książka nie jest ani trochę nużąca. Kim naprawdę był ów człowiek, który – prze...

 

Biała Wilczyca

 Jest rok 1917. Ksenia, piętnastoletnia Rosjanka, traci rodziców i ucieka z bolszewickiego Piotrogrodu do Paryża. Spotkanie z Maxem, czarującym, niemieckim fotografem odmieni życie obojga na zawsze. Ta niezapomniana, wielowątkowa historia miłosna rozgrywa się na tle zdarzeń I połowy XX wieku. Czytelnik znajdzie tu grozę rosyjskiej rewolucji i luksus paryskiego „wielkiego świata”, szaloną dekadencj...

 Własny pokój

Zacha nie da się nie lubić. To chłopak z „dobrego domu”: świetnie się uczy, jest spokojny, uprzejmy, nie sprawia problemów. Jego życie zmieni się, gdy pozna Alfiego – drugorocznego z innej klasy, który ukradnie mu telefon. Czy przyjaźń z chłopcem, który go okradł i bez przerwy wikła się w trudne sytuacje, jest możliwa? Ile nieszczęść musi spaść na głowę Alfiego, nim Zach odkryje, że pod zuchwalst...

Sto dni bez słońca

Wita Szostaka nie trzeba przedstawiać. Tym razem jego najnowsza powieść to zjadliwa akademicka satyra, w której dostaje się zarówno pracownikom naukowym, systemowi kształcenia, jak i polskiej fantastyce. Ale to także pasjonująca historia o współczesnym Don Kichocie, który nie potrafi zrezygnować ze złudzeń.

 Dymna

Przejmująca biografia znakomitej aktorki i szlachetnego człowieka. Fascynujący portret jednej z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych, znanej z wielu znaczących ról, a zarazem osoby wyjątkowo oddanej innym, szczególnie chorym i niepełnosprawnym, dla których założyła Fundację „Mimo Wszystko” i działa w niej jako pierwsza wolontariuszka. Była żoną nieżyjącego już Wiesława Dymnego, legendarnego współtwórcy Piwnicy pod Baranami. Życie nie szczędziło jej ani wspaniałych chwil i wielkich wzruszeń, ani tragicznych doświadczeń. Jej zmaganie zahartowały ją i nauczyły nie tylko cenić życie, ale i służyć innym, słabszym, bezbronnym.

   I góry odpowiedziały echem

"I góry odpowiedziały echem" jest historią o rodzeństwie – Parii Abdullah, którzy zostają rozdzieleni i muszą przeżyć życie osobno. Skutki ich rozdzielenia odbijają się echem przez lata w Kabulu, Paryżu, San Francisco i na greckiej wyspie Timos. Książka rozpoczyna się opowieścią     o mężczyźnie, który musi poświęcić jedno ze swoich dzieci, aby ocalić resztę. Wybrał najmłodszego syna, a myśl ta prze...

 

Wyznania Katarzyny Medycejskiej

Dla jednych była bezlitosną królową, którą wprowadziła Francję w erę barbarzyńskiej przemocy; dla innych oddaną wybawczynią monarchii.

Powieść odsłania przed nami intymny świat Katarzyny Medycejskiej, kobiety, która dla dobra rodziny i państwa podjęła zabójczą walkę o władzę, poświęcając swoje uczucia na ołtarzu powinności królowej.

 "Wyznania Katarzyny Medycejskiej" to niezwykła podróż od baśniowej doliny Loary, przez bitewne pola wojen religijnych, po wypełnione motłochem ulice Paryża - podróż, której bohaterka jest jedną z najbardziej oczernianych i niedocenianych władczyń świata.

Uwięziona królowa

Maria Stuart w sieci spisków i zdrady.

Opowieść o dwóch kobietach walczących o jednego mężczyznę, a przede wszystkim opis losów pełnej determinacji władczyni, która wolała zginąć, niż wyrzec się swoich zasad i pragnienia wolności.

Maria Stuart, królowa Szkotów, zmuszona do ucieczki przed zbuntowanymi lordami, zwraca się o azyl do swej kuzynki, Elżbiety I. Lecz w Anglii zamiast bezpiecznego schronienia czeka ją proces i więzienie. 

Podróż do miasta świateł: Róża z Wolskich

Iga Toroszyn, współwłaścicielka cukierni Pod Amorem, ma powody do niepokoju. Z muzeów na całym świecie w tajemniczych okolicznościach giną obrazy Rose de Vallenord. Trzeba więc zabezpieczyć przed kradzieżą należący do rodziny portret Tomasza Zajezierskiego. Tylko czy to na pewno dzieło słynnej rudowłosej malarki, która przed laty uwiodła młodego hrabiego?Odpowiedzi na to pytanie poszuka Nina, historyczka sztuki z Warszawy. W tym celu wyruszy do Paryża, tak jak ponad sto lat wcześniej Róża z Wolskich.

Małgorzata Gutowska-Adamczyk zabiera czytelników w niezapomnianą podróż do dziewiętnastowiecznej Francji, snując opowieść o niezwykłej kobiecie: malarce, emancypantce, skandalistce. O jej pasji, pragnieniach, romansach.

Matka Świętego.
Poruszające świadectwo Marianny Popiełuszko

Marianna Popiełuszko nigdy nie szukała rozgłosu. Nie planowała, że stanie się bohaterką telewizyjnych dzienników, a jej zdjęcia obiegną prasę na całym świecie. Opowiada też o wydarzeniach, które na zawsze zmieniły jej życie. Z bólem wspomina dzień, w którym świat się dla niej zatrzymał. Wypowiada najważniejsze i najtrudniejsze dla siebie zdanie: Przebaczyłam mordercom mojego syna?.

Matka Świętego to niezwykłe i poruszające świadectwo rodzicielskiej miłości, wiary w Bożą opatrzność i nadziei na to, że dobro zawsze zwycięży. Książka zawiera liczne fotografie              z rodzinnego archiwum oraz niepublikowane dotąd zeznania z procesu beatyfikacyjnego księdza Jerzego Popiełuszki.

Matka Papieża.

Poruszająca opowieść o Emilii Wojtyłowej

Opowieść o kobiecie, która dała życie Świętemu Papieżowi

Milena Kindziuk przez kilka miesięcy przemierzała Polskę w poszukiwaniu choćby najdrobniejszych wspomnień o Emilii Wojtyłowej. Rozmawiała z krewnymi rodziny Wojtyłów oraz najbliższymi współpracownikami Jana Pawła II, przeglądała księgi parafialne, miejskie kroniki, muzealne zbiory. Dotarła do niepublikowanych wcześniej zdjęć i nieznanych dokumentów. To wszystko pozwoliło jej na stworzenie jedynego w swoim rodzaju portretu matki Świętego Papieża Polaka, kobiety niezwykle silnej, odważnej i całkowicie oddanej swojej rodzinie.

O umiejętności życia- Tadeusz Gadacz

Życie można przeżyć na różne sposoby – radośnie, nie przejmując się niczym, smakując każdą mijającą chwilę lub też rozważnie, jakby każdy dzień miał być ostatnim dniem naszego życia. Chcemy być szczęśliwi, ale czy potrafimy znaleźć szczęście w tym, co nas otacza, w naszej codzienności, pośród trudnych wyborów, jakich zmuszeni jesteśmy dokonywać. Sami siebie pytamy, jak żyć, by odnaleźć w sobie spokój ducha i niezmąconą radość, ale nie my pierwsi zadajemy takie pytania. Na przestrzeni wieków wskazówek szukano u teologów i filozofów. 

 O ulotności życia- Tadeusz Gadacz

Czy sukces jest szczęściem? Kiedy przebaczenie zła jest dobrem? Czy nie zaniedbujemy myślenia o tym, co dobre?
Autor, przywołując wartości uniwersalne i kluczowe dla zrozumienia kondycji człowieka w świecie, zwraca uwagę na ulotność współczesnego życia, w tym relacji międzyludzkich. Paradoks narzędzi komunikacji polega na tym, że im łatwiej jest nam się komunikować, tym w mniejszym stopniu jesteśmy dla siebie obecni i doświadczamy coraz większego osamotnienia.

O zmienności życia-Tadeusz Gadacz

 U progu XXI wieku Tadeusz Gadacz – filozof, śladem dawnych nauczycieli mądrości, uczy siebie i nas, trudnej sztuki życia. Życie ludzkie jest zmienne, prowizoryczne i krótkie. Często stawia nas wobec trudnych decyzji i wyborów, nie dostarczając przy tym pełnej wiedzy o związanym z nimi ryzykiem. Tak już jest w życiu, że nie wszystko da się z góry przewidzieć. Żyjmy więc z tą świadomością, nie odkładając ważnych decyzji na później.

 Grzechy wołające-  ks. Andrzej Zwoliński

Niektóre grzechy śmiertelne w szczególny sposób naruszają porządek społeczny. Teologia moralna, opierając się na Biblii, wymienia, cztery grzechy wołające o pomstę do nieba:

-rozmyślne zabójstwo,

-grzech cielesny przeciwny naturze,

-uciskanie ubogich, wdów i sierot,

-zatrzymywanie lub odmowa zapłaty należnej za pracę.

Ich przypomnienie oraz analiza warunków sprzyjających ich rozwojowi, wpisuje się w tradycyjną katechezę Kościoła na temat podstawowych norm, które ustanowił sam Bóg.

 

W dżungli podświadomości– Beata Pawlikowska

Przez trzydzieści lat obserwowałam mój umysł.

Czym jest podświadomość? Jak działa? Jaki ma na mnie wpływ?

Skąd się bierze samotność, kłamstwa i zdrady?

Dlaczego zakochiwałam się w niewłaściwych facetach?

Skąd brały się uczucia i myśli, których nie chciałam mieć? I czy to można zmienić?

Robiłam eksperymenty, uczyłam się na własnych błędach i naprawiałam swoją duszę.

Teraz już wiem.

To co myślisz i to co robisz,

czy jesteś zdrowy czy chory,

czy jesteś szczęśliwy czy nie

- to wszystko zależy od twojej podświadomości.

A ja ci wyjaśnię jak to działa

i jak to można zmienić.

Beata Pawlikowska

 

Ocaleni przez anioły. Jak otrzymać anielskie wsparciedr Doreen Virtue

Przez lata na ekranach odbiorników telewizyjnych królował serial "Dotyk anioła". Opowiadał on perypetie anielicy, która dokładała wszelkich starań, by ułatwić życie na ziemi zwykłym śmiertelnikom. Książka dr Doreen Virtue udowadnia, że koncepcja pomocnych aniołów gotowych na każde nasze wezwanie to coś znacznie więcej niż tylko telewizyjna fikcja.

Publikacja ta zawiera dziesiątki relacji osób, zarówno dorosłych jak i dzieci, którzy otrzymali pomoc wprost z niebios. Na ich modlitwy odpowiedzieli aniołowie, Jezus i inni duchowi nauczyciele, jak i ich... bliscy zmarli. Część z nich odnalazła bezpieczną drogę do domu, inni zostali uzdrowieni, a jeszcze inni znaleźli proste rozwiązanie sytuacji, która była pozornie niemożliwa do rozwiązania. Czasami pojawiał się na ich drodze życzliwy nieznajomy, który pomagał wyjść z opresji, a następnie w ułamku sekundy znikał. Doreen spisała ich historie i stworzyła unikalny pamiętnik niebiańskich interwencji.

Co więcej, Autorka również Tobie oferuje tygodniowy program, który uczyni Cię bardziej podatnym na anielskie podszepty i wskazówki płynące wprost z niebios. świat jest pełen trudności i zagrożeń. Dobrze mieć Anioła Stróża.

 

Syberiada PolskaZbigniew Domino

Powieść Zbigniewa Domino jest jednym z najobszerniejszych i najpoważniejszych w piśmiennictwie polskim ujęć „tematyki zesłańczej”, to znaczy losów ludzi „przesiedlonych’ w głąb ówczesnego Związku Radzieckiego z zajętych przez Armię Czerwoną we wrześniu roku 1939 – w wyniku paktu Ribbentrop-Mołotow – ziem wschodnich II Rzeczypospolitej. „Syberiada...” to utwór ambitny, zrodzony z autentycznego trudu pisarskiego i wiernej pamięci własnych doświadczeniach życiowych autora. Będzie dla czytelników nieocenionym źródłem wiedzy o tym dramatycznym rozdziale „polskich losów” i silnym, głęboko wzruszającym przeżyciem. Narracja powieściowa w całości jest silna i czysta w wyrazie, przykuwa uwagę, zjednuje bohaterom powieści życzliwość i współczucie czytelnika. A obraz losów zesłańców, ukazany w szerszym kontekście sytuacji w ówczesnym ZSRR, postaw, nastrojów i lęków jego mieszkańców, uznać trzeba za sprawiedliwy i uczciwy, wolny od wszelkiej demagogii, urazów i uprzedzeń. Kontynuacja niezwykle dramatycznych losów rodu Dolinów w okresie powojennym następuje w kolejnych częściach sagi: Czas kukułczych gniazd (tom II) oraz Młode ciemności (tom III). Na podstawie pierwszej części cyklu powieściowego Zbigniewa Domino powstał film Syberiada polska w reżyserii Janusza Zaorskiego.

 

Żołnierze wyklęci. Niezłomni bohaterowieJoanna Wieliczka-Szarkowa

Fascynująca opowieść o żołnierzach antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, stawiających opór wobec sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40. i 50. XX wieku.

Niezłomni bohaterowie - ścigani, chwytani, prześladowani, wiezieni i mordowani przez władze komunistyczne. Wśród nich m.in. mjr Józef Kuras „Ogień", rtm. Witold Pilecki „Witold", Danuta Siedzikówna „Inka", mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka", kpt. Antoni Zubryd „Zuch" i wielu innych. Ostatni „żołnierz wyklęty" zginał w obławie prawie dwadzieścia lat po wojnie - 21 października 1963 r!

Autorka kreśli sylwetki żołnierzy, opowiada o ich dramatycznych losach oraz tłumaczy, dlaczego zostali „wykleci".

To jest książka o trzydziestu trzech dowódcach i ich żołnierzach, wybranych spośród wielu tysięcy uczestników ostatniego niepodległościowego powstania. Joanna Wieliczka-Szarkowa opowiada o ludziach, o których historia miała zapomnieć. Ale historia nigdy nie zapomina. A Polska dziś coraz mocniej upomina się o ich pamięć i sławę.

 

Wychowanie chłopców-Biddulph Steve

W dzisiejszym świecie, pełnym brutalności i dążenia do sukcesu, rodzice wychowujący chłopców stoją przed szczególnie trudnym zadaniem. Chcą lepiej zrozumieć, co jest motorem działania ich synów i jak pomóc im wyrosnąć na szczęśliwych, kochających i zdolnych zmierzyć się z życiem.

Wychowanie chłopców na pewno im w tym pomoże. W tej książce Steve Biddulph na podstawie wyników najnowszych badań analizuje najważniejsze kwestie dotyczące rozwoju chłopców od narodzin po dorosłość. Mówi o ciepłej, ale silnej ręce rodzica oraz o przewodnictwie, jakiego chłopiec potrzebuje. Do zadania, jakim jest wychowanie chłopców, autor wnosi humor, szczerość i praktyczną wiedzę wielu rodzin.

Ta przełomowa książka już na zawsze zmieni na lepszy sposób, w jaki rodzice i nauczyciele postrzegają chłopców.

 

Rodowód łaski Tamar- Rivers Francine

Tamar. Jedna z pięciu zwykłych kobiet, które odegrały niezwykłą rolę w dziejach ludzkości.

Jej imię zostało uwiecznione w najważniejszej genealogii świata – w „Rodowodzie Łaski”.

Zdradzona przez mężczyzn, którzy decydowali o jej losie…

Postanowiła walczyć o prawo do wiary w kochającego Boga.

"Rodowód Łaski: Tamar" to pierwsza część fascynującej sagi o pięciu kobietach wymienionych w biblijnej genealogii Jezusa Chrystusa.

 

Quo Vadis Trzecie tysiąclecie -Abram Martin

Ta powieść to nie tylko fantastyczna, wciągająca, pełna zwrotów akcji i przygód, napisana z polotem romantyczna historia miłości Szymona i Angel. W przedstawionej wizji przyszłości dostrzeżemy doskonale rozpoznane, rozpracowane i po mistrzowsku opisane tajemnicze mechanizmy rządzące naszym światem i nami już dziś.

Wszystkim, którzy uważają, że autora poniosła wyobraźnia, polecamy obejrzenie najbliższego wydania Wiadomości. Tym, którym to nie wystarczy, proponujemy włączenie Internetu. Znajdziemy w nim informację, że Francja przygotowuje się do ustawowego zakazu używania słów mama i tata.W głowie się nie mieści? A jednak…

Przed nami Quo Vadis.Trzecie tysiąclecie!

 

Antypolonizm-Sommer Tomasz

Czym jest antypolonizm? Komu można przypisać bycie polakożercą? Dlaczego nikt nie spróbował określić skąd się bierze nienawiść do narodu polskiego i kto najczęściej nią szermuje? To tylko kilka pytań, na które Michalkiewicz odpowiada w swojej najnowszej, przełomowej książce! Polecamy!

Tak jak można stopniować natężenie antysemityzmu, tak samo można stopniować natężenie polakożerstwa. Na przykład jeden antysemita mógłby Żydów nawet mordować, podczas gdy drugi – stara się tylko unikać z nimi kontaktu. Podobnie jest z polakożercami.”

 

Sens życia i sens wszechświata - Heller Michał

O ile oczami wiary widzi się świat inaczej, niż oczami wiedzy naukowej?

Jak, w perspektywie teologicznej, sens człowieka wiąże się z sensem Wszechświata?

Jaki jest związek „teologii sensu” z „teologią stworzenia”?

Pytania o sens człowieka i sens Wszechświata są ze sobą ściśle związane. Właściwie stanowią one jedno Wielkie Pytanie. Człowiek jest genetycznie związany z Wszechświatem. Korzenie człowieka wyrastają z historii Wszechświata. Jeżeli Wszechświat ma sens, to sens ten prawdopodobnie obejmuje także człowieka, ponieważ człowiek jest częścią, więcej: elementem struktury Wszechświata. A czy mógłby istnieć człowiek obdarzony sensem w bezsensownym Wszechświecie? Polecamy wznowienie klasycznej książki słynnego filozofa i kosmologa, poprawione i poprzedzone nowym wstępem Autora.

 

Szopka - Papużanka Zośka

Debiutancka powieść krakowskiej autorki o doskonałym słuchu językowym, wyrazistym stylu i znakomitym warsztacie pisarskim.

Opowieść, poprowadzona od czasów wojny po współczesność, o polskiej rodzinie jakich wiele: wprawdzie nie patologicznej, ale nie dającej szczęścia i poczucia bezpieczeństwa, w której małżeństwo to więzienie o zaostrzonym rygorze, a dom rodzinny to codzienny teatr absurdu, wrzasków, modłów i kotletów schabowych. Świetnie podpatrzona polska codzienność, opisana w niecodzienny sposób w sugestywnych, zaskakujących scenach - obrazach, które składają się w historię dorastania i sposobów na obronę przed światem.

 

Psychologia dostatku, czyli jak się buduje finansową prosperity- Charles Richards

Terapia dla Twojego portfela

Dlaczego niektórzy ludzie cały czas uważają, że mają za mało pieniędzy, i ciągle się o nie boją, a inni czują, że żyją w dostatku, bez względu na wysokość salda na rachunku bankowym?

Z jakich powodów niektórzy z nas drżą na myśl o wyznaczaniu celów finansowych, a inni podchodzą do tego z entuzjazmem i pewnością siebie?

Czy istnieją jakieś głębiej ukryte cechy charakteru albo zachowania nawykowe charakteryzujące psychologię dostatku i czy można się ich nauczyć?

Czy ludzie, którzy wiodą bogate (w sensie niematerialnym) życie, mogą nam w tym pomóc?

Odpowiedzi na wszystkie te pytania oraz szereg innych psychologicznych dylematów dostarczy Ci ta fascynująca książka. Powstała ona na podstawie doświadczeń ludzi, którzy mają zdrowy stosunek do pieniędzy, a zatem praktykują psychologię ekonomiczną na co dzień. Znajdziesz tu także solidne podstawy teoretyczne, wypracowane w drodze dyskusji ze specjalistami w dziedzinie finansów — profesorami, prawodawcami, konsultantami i doradcami kredytowymi. Na kanwie tych poszukiwań autor pokaże Ci, jak sam możesz wypracować właściwy stosunek do pieniędzy oraz zbudować bogate i satysfakcjonujące życie.

I żyli długo i dostatnio…

 

Zaklinacz czasu - Mitch Albom

Książka, która dla wielu czytelników stała się inspiracją i impulsem do życiowych zmian

Spróbujcie wyobrazić sobie życie bez odmierzania czasu.

Pewnie nie potraficie. Zawsze wiecie, jaki jest miesiąc, rok, dzień tygodnia.

A jednak przyroda nigdy nie zwraca uwagi na czas. Ptaki się nie spóźniają. Pies nie patrzy na zegarek. Sarny nie martwią się kolejnymi urodzinami.

Tylko człowiek odmierza czas.

Tylko człowiek odlicza godziny.

I właśnie dlatego jedynie człowiek doświadcza paraliżującego strachu, którego nie zniosłoby żadne inne stworzenie.

Strachu przed tym, że zabraknie mu czasu.

"Zaklinacz czasu" to piękna opowieść na miarę "Alchemika" - książka, która dla wielu czytelników na całym świecie stała się inspiracją i impulsem do życiowych zmian.

 

 

Ostatnie rozdanie- W. Myśliwski

Ostatnie rozdanie" to dzieło "totalne", które chce objąć całość ludzkiego doświadczenia, dotknąć tajemnicy bytu. Jest zachętą do myślenia, nie poucza, nie moralizuje i nie ocenia. Pokazuje życie z jego dobrymi i złymi stronami. To powieść filozoficzna i wielowymiarowa, której tematem jest człowiek i ludzki los zawieszony między przypadkiem a koniecznością. Perfekcyjnie skonstruowana, zachęca do lektury wielokrotnej; przy każdej pozwalając odkryć jej nowe wymiary i perspektywy. Żywioł opowieści sprawia, że czytelnik zatapia się w niej i oddaje się jej zniewalającemu nurtowi.

 

Wiele demonów - J. Pilch

Najnowsza powieść Jerzego Pilcha jest właśnie takim prawdziwym świętem opowieści - mądrej i rozbuchanej, snutej arcybogatym językiem, pełnej zaskakujących zdarzeń i smakowitych detali, pogrążonej w magicznej atmosferze, panoramicznej niczym "Sto lat samotności", zaludnionej tyleż swojskimi, co dziwacznymi, osobliwie zabawnymi postaci, jakich pozazdrościłby Fellini z "Amarcordu", a zarazem mówiącej o sprawach ważnych, najważniejszych, ostatecznych.

Pilch przenosi nas w tuż postalinowskie czasy lat pięćdziesiątych, do Sigły, położonej - jakże by inaczej - na ukochanym przez autora luterskim Śląsku Cieszyńskim.

 

Alfabet - M. Kamiński

Otaczają nas słowa. Opisujemy nimi to, co chcemy przekazać światu. Dzięki słowom staramy się zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość.

Każdy z nas ma swój własny świat, własny sposób jego postrzegania. Dlatego te same słowa mogą być inaczej rozumiane. Czasami warto wyjść poza swój schemat i "poczuć" świat słowami innych. Tak jak ja poznawałem świat słowami Jana Pawła II, Wittgensteina, Hemingwaya, Amundsena i wielu, wielu podobnych postaci. W "Alfabecie" znajdziesz to, co było i jest dla mnie najistotniejsze. To, co pomogło mi dojść na niejeden biegun. Te słowa to swoiste drogowskazy, które chcę postawić na drodze do twojego własnego bieguna.

 

Zbliżenia - J. Wiśniewski

Nowa książka bestsellerowego pisarza. Prawdziwe historie ludzi, którzy żyjąc w różnych miejscach - w Moskwie, czy na Bora-Bora - jednakowo tęsknią za bliskością i marzą o miłości. Opowieści ukazujące wielką prawdę, że szczęście i tęsknota człowieka mają zawsze podobne oblicza - niezależne od szerokości geograficznej, statusu społecznego i koloru skóry.

 

Strzępy epopei. Szpital w Cichiniczach... - M.Wańkowicz

 Z punktu widzenia dzisiejszego czytelnika emocje Wańkowicza zawarte w opisie tragicznych dni wrześniowych stanowią kapitalny przekaz pozwalający na zrozumienie czym była agresja niemiecka, a następnie klęska wrześniowa i okupacja dla znacznej części polskiego społeczeństwa. Takiego wyrazistego przekazu nie dają najlepsze nawet monografie tego okresu a także znaczna część pisanych po latach relacji i wspomnień. Stąd reportaże wojenne Wańkowicza są lekturą obowiązkową dla wszystkich pragnących zrozumieć dylematy i odczucia Polaków w obu wojnach światowych.

 

Ogród Kamili - M. Michalak

Ogród Kamili" to pierwsza powieść z "kwiatowej serii" bestsellerowej autorki, Katarzyny Michalak

Kamila marzy o prawdziwej miłości, własnym domu i różanym ogrodzie.

Jednak los nie jest dla niej łaskawy. Ukochany mężczyzna niespodziewanie znika, zostawiając za sobą pustkę, ból i tajemnicę, zamiast domu jest małe mieszkanko, a ogród kwitnie tylko w wyobraźni. Przed pogrążeniem się w rozpaczy ratuje Kamilę ukochana ciocia i wiara w to, że marzenia się spełniają.

Kamila, bliska utraty nadziei, że kiedyś i dla niej zaświeci słońce, otrzymuje niespodziewany dar od losu. Przedwojenna willa z uliczki Leśnych Dzwonków jest miejscem, o jakim marzyła. Zupełnie jakby ktoś czytał jej w myślach....

 

Nie ma ekspresów przy żółtych drogach - A. Stasiuk

"…staje się co jakiś czas, żeby odpocząć, żeby się obejrzeć, żeby policzyć, ile już było, a ile jeszcze zostało. Taka jest ta książka: sprawdzam gdzie byłem, gdzie jestem, dokąd się wybieram. Oprócz tego oczywiście niezwykła ilość celnych spostrzeżeń, głębokich przemyśleń oraz barwnych opisów."

 

Sergiusz, Czesław, Jadwiga – M. Nurowska

Anna, świeżo upieczona studentka polonistyki, podczas spaceru po promenadzie w Hastings zostaje zagadnięta przez starszego mężczyznę - Sergiusza Piaseckiego. To nazwisko niewiele jej mówi, ale przypadkowe spotkanie wpłynie na jej dalsze życie. Po pięciu latach ponownie przyjedzie do angielskiego kurortu, by zebrać materiały do biografii pisarza. Autor początkowo niechętny temu pomysłowi, z czasem otwiera się przed swoją rozmówczynią, a tuż przed śmiercią przekazuje jej tajemniczy zielony zeszyt, w którym znajdują się zapiski dotyczące szokującej zagadki z przeszłości, w którą zamieszani byli utalentowany poeta i piękna kobieta.

 

Japoński wachlarz Powroty - Bator Joanna

Joanna Bator spędziła dwa lata w Japonii, pracując na jednej z tokijskich uczelni. Dla kulturoznawczyni i filozofki pobyt w tym kraju stał się źródłem nieustannych zadziwień i przemyśleń. Codzienne życie, nawet kiedy jego fragmenty wyglądały całkiem znajomo, zaskakiwało szczegółami i zasadami. Prowokowało do notowania. Wrażenia i refleksje nawarstwiały się w narrację dokumentującą osobiste spotkanie z inną kulturą. Zachwyty i pytania kierowały ku odpowiednim książkom, a te pomagały w lepszym rozumieniu tego innego świata i zarazem inspirująco jego odbiór komplikowały. Prowadziło to ku nowym zachwytom, kolejnym spacerom i wyprawom, ku kolejnym książkom. Tak powstała „jej Japonia", wachlarz widoków z Krainy Kwitnącej Wiśni.

 

Eli, Eli – Tochman Wojciech

Wszyscy coraz więcej podróżujemy, coraz więcej fotografujemy świat. Ale nie widzimy tego, o czym pisze Tochman, i co fotografuje Wełnicki. Tego, co pod powierzchnią: cierpienia i bólu. Bo się na nie uodporniliśmy. Tochman odwraca obiektyw, przygląda się nam, ale i sobie, naszemu spojrzeniu na tragedię, na Innego, 
i dokonuje odnowienia empatycznej więzi.

"Eli, Eli" jednocześnie oskarża i niesie nadzieję. A może nawet rozwiązanie dylematu, co zrobić 
z widokiem ludzkiego cierpienia. Kluczem jest reporterska uważność, krytycyzm wobec własnego spojrzenia i otwartość na innego człowieka.

 

 Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń- Nick Vujicic

 Nick Vujicic cierpi na fokomelię - rzadkie schorzenie objawiające się brakiem kończyn. Jednak ten niezwykły młody człowiek pokonał niewyobrażalne ograniczenia wynikające z jego niepełnosprawności. Dziś prowadzi aktywne życie, podróżuje po całym świecie i występuje jako mówca motywacyjny, niosąc nadzieję i inspirację milionom ludzi. Nick angażuje się w działalność charytatywną, a równolegle kieruje własną firmą, prowadzi szkolenia biznesowe, przemawia na międzynarodowych konferencjach i spotyka się z głowami państw.

Bez rąk, bez nóg, bez ograniczeń! to piękna i budująca opowieść o sile człowieka, która drzemie w jego sercu. Nick Vujicic pływa, surfuje, jeździ po świecie z wykładami, kieruje swoją firmą, pomaga innym, prowadzi program w radiu. Można powiedzieć, że z jego życia płynie przesłanie: "Żyj śmiało! Ten świat jest tego wart". Szczerze podziwiam.

 

Ciemno prawie noc- Joanna Bator

 Główną bohaterką jest powracająca do swojego rodzinnego miasta Wałbrzycha reporterka Alicja Tabor. Do powrotu w rodzinne strony przyciągnęła ją informacja, że od kilku miesięcy znikają tam małe dzieci, a mieszkańcy zachowują się nietypowo. Z dnia na dzień ludzie są coraz bardziej sfrustrowani i często zachodzą akty przemocy wobec zwierząt. Po śmierci proroka Jana Kołka, który miał objawienie Matki Boskiej Bolesnej, grupa zbuntowanych obywateli zwraca sie ku samozwańczemu "synowi" Jerzego Łabędzia. Jak się wkrótce okaże, powrót Alicji do Wałbrzycha to nie tylko temat na reportaż, ale także bolesne wspomnienia dotyczące jej własnej rodziny...

 

 Koło życia. Rozważania o życiu i umieraniuElisabeth Kubler-Ross

Dr Elisabeth Kübler-Ross była kobietą, która zmieniła sposób myślenia świata o śmierci i umieraniu. Rozpoczynając swoje dzieło przełomowym klasycznym studium psychologicznym Rozmowy o śmierci i umieraniu, i kontynuując poprzez napisanie wielu książek i lata pracy ze śmiertelnie chorymi dziećmi, chorymi na AIDS i osobami starszymi, Elisabeth Kübler-Ross zapewniła pocieszenie i zrozumienie milionom ludzi stojących w obliczu własnej śmierci lub śmierci ukochanych bliskich. W niniejszej książce, mierząc się w wieku siedemdziesięciu jeden lat z własną śmiercią, ta znana na całym świecie uzdrowicielka opowiada historię swojego niezwykłego życia. Nauczywszy świat, jak dobrze umierać, oferuje teraz lekcję dobrego życia. Jej historia jest przygodą serca - potężną, kontrowersyjną, inspirującą - odpowiednią spuścizną wspaniałego życia.

 

Cesarz Ameryki. Wielka ucieczka z Galicji-Martin Pollack

"Cesarz Ameryki to fascynująca opowieść o wielkiej fali emigracji, która ruszyła z Galicji pod koniec XIX wieku, pchając w nieznane setki tysięcy Żydów, Rusinów, Słowaków i Polaków spragnionych lepszego życia. Trwające do 1918 roku masowe wyjazdy do USA i Brazylii były rozpaczliwą ucieczką przed nędzą, głodem i powołaniem do wojska, ale przede wszystkim - pielgrzymką do Ziemi Obiecanej. Do cudownej krainy obrosłej mitami, gdzie Statua Wolności jako Królowa Polski otwiera szeroko ramiona na przyjęcie ukochanych Polaków i Rusinów, a sam cesarz Ameryki osobiście wyraża zgodę na osiedlenie żydowskich chłopów z Galicji. Martin Pollack mistrzowskim piórem kreśli szlaki emigrantów, kręte i niebezpieczne, i ich losy - pełne lęku, nadziei, trudów i rozpaczy. To znakomity i poruszający obraz najuboższych warstw społecznych Galicji, a także pasjonująca kronika procesów wytaczanych agentom emigracyjnym i stręczycielom, którzy cynicznie wykorzystywali zacofanie niepiśmiennych chłopów i naiwność dziewcząt.

 

 Opowieść rozbitka-Gabriel Garcia Marquez

 

28 lutego 1955 r. dowiedzieliśmy się, że ośmiu członków załogi niszczyciela "Caldas", należącego do kolumbijskiej marynarki wojennej, wypadło za burtę i zaginęło podczas sztormu na Morzu Karaibskim. Natychmiast rozpoczęto poszukiwania rozbitków, przy współpracy z jednostkami amerykańskimi ze strefy Kanału Panamskiego, przeprowadzającymi kontrolę wojskową oraz inne miłosierne akcje na południu Karaibów. Po czterech dniach zaniechano poszukiwań i oficjalnie uznano marynarzy za zmarłych. A jednak w tydzień potem jeden z nich, na wpół żywy, pojawił się na jednej z bezludnych plaż północnej Kolumbii, po dziesięciu dniach dryfowania na tratwie bez jedzenia i picia. Nazywał się Luis Alejandro Velasco. Książka ta jest dziennikarskim zapisem tego, co mi opowiedział i co ogłosiłem w miesiąc po katastrofie w bogotańskim dzienniku "El Espectador"

 

Pani Róża -Edward Raczyński

Róża z Potockich Raczyńska (1849 - 1937) jako działaczka społeczna i ,kulturalna, ale przede wszystkim osoba obdarzona nadzwyczajnym zmysłem politycznym, cieszyła się ogromnym autorytetem. Swe koncepcje niepodległościowe kształtowała w rozmowach z Romanem Dmowskim, Władysławem Studnickim oraz Józefem Piłsudskim. Chrześnica gen. Józefa Chłopickiego, w pierwszym małżeństwie Władysławowa Krasińska, synowa Zygmunta Krasińskiego, znała i przyjaźniła się z niemal wszystkimi wielkimi artystami i myślicielami jej czasów .

 

Wystarczy, że jesteś- Małgorzata Gutkowska- Adamczyk

Weronika jest z natury pesymistką. Nie wierzy w siebie ani w to, że odnajdzie w życiu szczęście i miłość. Zapamiętale czyta "Zmierzch" i skrycie marzy o wielkim, wyjątkowym uczuciu oraz księciu, zbyt doskonałym, by mógł być prawdziwy. Idealny chłopak rodzi się w wyobraźni dziewczyny i żyje w świecie wirtualnym, w prowadzonym przez nią blogu. Czy rzeczywistość może się upodobnić do marzeń?Najnowsza powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk opowiada o dojrzewaniu do miłości, potrzebie kochania i bycia kochanym, pierwszych rozczarowaniach oraz trudnej drodze do zrozumienia, co jest naprawdę wartościowe.

 

Książka twarzy- Marek Bieńczuk

Książka twarzy” to zbiór esejów Marka Bieńczyka, którą nagrodzono Nagrodą Literacką Nike 2012 - najbardziej prestiżowym wyróżnieniem literackim w Polsce. „Brawura Marka Bieńczyka, by pod jedną okładką pomieścić tak kompletnie różne tematy, wydaje się wręcz szalona; kto przytomny wydrukowałby obok eseju o pasji do spływów kajakowych tekst o kłopotach Mickiewicza ze zdobywaniem kolejnych paszportów? Albo analizę cudowności zdań Raymonda Chandlera, którego ma Bieńczyk, i słusznie, za jednego z największych stylistów naszych czasów, tuż obok hymnu na cześć korzyści z picia wina?” - powiedział w laudacji przewodniczący jury Nike Tadeusz Nyczek. "Nie mam swojego profilu na żadnym portalu społecznościowym, ale jest to mój Face-book, książka twarzy" – pisze autor. Wśród bohaterów są m.in.: pisarze (Hemingway, Coetzee, Malaparte, Chateaubriand), tenisiści (Fibak, Borg, Agassi), czy słynni aktorzy (Humphrey Bogart)." Bieńczyk sypie anegdotami, opowiada o wiosłowaniu na Łotwie i wampirach melancholicznych, o języku zakochanych, stadzie malowanych tramwajów i mnóstwie innych rzeczy, które coś dla niego znaczą w lekkim, i zarazem wyrafinowanym stylu.

 

 

 

 

Programy

 

 

 

 

 

 

 

  •                                                                                                      
  •                                                                                               Strona www NPRCz

 

 

Książkowy niekalendarz

 

 

Academica - Regulamin użytkownika

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 http://wielki-czlowiek.pl/

 http://www.diecezja.rzeszow.pl/